«ΒΡΕΣ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕ ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ»

ΔΩΡΕΑΝ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ ΓΙΑ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ*

ΛΕΥΚΩΣΙΑ - ΛΕΜΕΣΟΣ | ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΘΕΣΕΩΝ

To Πανεπιστήμιο Frederick, μετά την επιτυχημένη διοργάνωση της πρώτης Εξερεύνησης Σταδιοδρομίας πέρσι, προσκαλεί και φέτος υποψήφιους φοιτητές/τριες σε δωρεάν εξερεύνηση σταδιοδρομίας.

Στόχος αυτής της πρωτοποριακής πρωτοβουλίας είναι οι συμμετέχοντες να «βρουν τον δρόμο τους» μέσα από διασκεδαστικές και βιωματικές δραστηριότητες επαγγελματικού προσανατολισμού και να διεκδικήσουν υποτροφίες για το πρόγραμμα σπουδών της επιλογής τους.

Η εξερεύνηση αποτελείται από 3 βήματα:

1. ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ
    Ποια είναι η προσωπικότητά μου; Ποιες είναι οι αξίες, τα ενδιαφέροντα, οι δεξιότητες και τα επαγγελματικά χαρακτηριστικά μου;
  2. ΕΡΕΥΝΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ
    Ποιο επάγγελμα μου ταιριάζει; Ποιες γνώσεις, ικανότητες και δεξιότητες απαιτούνται για να το εξασκήσω; Ποιες είναι οι προοπτικές του επαγγέλματος που επέλεξα;
  3. ΒΡΙΣΚΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΙΕΚΔΙΚΩ ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ
    Ποιο είναι το ατομικό πλάνο σταδιοδρομίας μου; Πώς το παρουσιάζω με αυτοπεποίθηση στον διαγωνισμό για να διεκδικήσω υποτροφία;

Η εξερεύνηση θα προσφερθεί στην Ελληνική γλώσσα και θα συνδυάζει σύντομες παρουσιάσεις, ασκήσεις , διαδραστικά εργαστήρια, καθώς και διάφορες καθημερινές ψυχαγωγικές δραστηριότητες:

• Λευκωσία: 4/7/16 – 11/7/16
  • Λεμεσός: 29/8/16 – 5/9/16

(Τα Σαββατοκύριακα θα είναι ελεύθερα).

Θα υπάρχει περιορισμένος αριθμός θέσεων και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Οι αιτήσεις  μπορούν να υποβάλλονται απευθείας εδώ ή να συμπληρώνονται (αίτηση) και να αποστέλλονται εδώ:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΒΡΕΣ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕ ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ»

Γραφείο Εισδοχής (Λευκωσία)
Γιάννη Φρειδερίκου 7, Παλλουριώτισσα, 1036 Λευκωσία, Κύπρος
Τηλ.: +357 22 394394, Φαξ: +357 22 438234
www.frederick.ac.cy

*Τελειόφοιτοι Μέσης Γενικής και Τεχνικής Εκπαίδευσης/ Αγόρια που ολοκλήρωσαν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις

Δείτε το ΒΙΝΤΕΟ με τους περσινούς συμμετέχοντες.

Δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ  από την περσινή Εξερεύνηση Σταδιοδρομίας.