Το Τμήμα Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών Του Πανεπιστημίου Frederick προσκαλεί σε ανοιχτή συζήτηση με την κορυφαία βρετανίδα εικαστικό Alison Turnbull

Το Τμήμα Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του  Πανεπιστημίου Frederick σε συνεργασία με την γκαλερί Art Seen Λευκωσίας, σας προσκαλεί σε γνωριμία και ανοικτή συζήτηση με την εικαστικό Alison Turnbull, γύρω από το ζήτημα της ανάπτυξης εικαστικών πρακτικών και εννοιολογικών προσεγγίσεων, την Τρίτη,  27 Σεπτεμβρίου 2016, ώρα 18:00, στην γκαλερί Art Seen (Αρχ. Μακαριου 66Β, Cronos Court, 1077 Λευκωσία).

Η διοργάνωση εμπίπτει στο πλαίσιο της ατομικής έκθεσης της Βρετανίδας εικαστικού στην Κύπρο.

Η Turnbull θα εστιάσει στη σχέση σχεδίου και ζωγραφικής, στη δυναμική που αναπτύσσεται ανάμεσα σε έτοιμα υλικά (found materials) και τις εικαστικές προσαρμογές της ίδιας και στο εννοιολογικό πλαίσιο που ορίζουν αλλά και συγκροτούν αυτού του είδους  πρακτικές και διαδικασίες στην σύγχρονη τέχνη.

Η ομιλία είναι ανοικτή για το κοινό.

Τη συζήτηση συντονίζουν η επιμελήτρια και διευθύντρια της Art Seen, κα Μαρία Στάθη και η εικαστικός και Λέκτορας του Πανεπιστημίου Frederick, Βίκυ Περικλέους.

Η διοργάνωση εμπίπτει στο πλαίσιο κριτικών συζητήσεων, παρουσιάσεων και εκθέσεων που οργανώνουν τα μεταπτυχιακά προγράμματα του Πανεπιστημίου Frederick, ΜΑ Fine Art: Contemporary Art Practices και MA in Interdisciplinary Design.

Alison Turnbull | Cloud Diagram.

Η Alison Turnbull γεννήθηκε το 1956 στην Κολομβία.  Από την δεκαετία του '70 ζει και εργάζεται στο Λονδίνο. Η Turnbull σπούδασε στη Μαδρίτη, στην Academia Arjona (1975–1977); στο The West Surrey College of Art and Design του Surrey (1977–1978) και στο The Bath Academy of Art (1978–1981). Παρουσίασε ατομικές εκθέσεις στην Shandy Hall, North Yorkshire (2014); De La Warr Pavilion, East Sussex (2013); Talbot Rice Gallery, Εδιμβούργο (2012); Matt's Gallery, Λονδίνο (2010); and Galería Magda Bellotti, Μαδρίτη (2005). Οι πιο πρόσφατες εκθέσεις της είναι: Another Green World: Linn Botanic Gardens, Encounters with a Scottish Arcadia, John Hope Gateway, Εδιμβούργο (2015). Συμμετείχε σε Προγράμματα Φιλοξενίας Καλλιτεχνών (Residencies) μεταξύ των όποίων στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης Botanic Garden (2005), στο Τμήμα Εντομολογίας του Natural History Museum, Λονδίνο (2009) και στο Mas Arte Mas Accion στην Κολομβία (2016). Οι πιο πρόσφατες αναθέσεις (commissions) περιλαμβάνουν: Another Green World στο Linn Botanic Gardens και το Exercise Book του De La Warr Pavillion. Επίσης συμμετείχε σε πολλές ομαδικές εκθέσεις όπως: Colour on Paper, Galeria Leme, Σάο Πάολο (2014), Summer Exhibition 2014, Royal Academy of Art, Λονδίνο (2014); A Lasting Legacy: The House and Collection of Victor Skipp, Kettles Yard, Cambridge (2013); Universal Fragments: Conversations with Trevor Shearer, Large Glass, Λονδίνο (2013); Galápagos Centro de Arte Moderna (CAM), Λισαβόνα (2013); The Bluecoat, Liverpool και The Fruitmarket Gallery, Εδιμβούργο (2012); The Russian Club Gallery, Λονδίνο (2012); Royal Botanic Garden, Εδιμβούργο (2010); and British Council touring exhibition Parallel Remix, Leonard Hutton Galleries, Νέα Υόρκη.

Η Alison Turnbull εκπροσωπείται από τη Matt’s Gallery του Λονδίνου. ‘Έργα της υπάρχουν σε / μεγάλες συλλογές όπως του Arthur Andersen; Arts Council England; The British Council; Clifford Chance; Deutsche Bank AG; Government Art Collection; Imperial War Museum; Imperial College Health Care Trust.

Την έκθεση στηρίζει το Arts Council του Ηνωμένου Βασιλείου.
[Art Seen – Contemporary Art Projects & Editions, Αρχ. Μακαριου 66Β, Cronos Court, 1077 Λευκωσία, Ώρες λειτουργίας: Τετάρτη- Παρασκευή 15.30 – 19.00 και με ραντεβού].