Μπλέκοντας την παράδοση με το νέο! Έργα των φοιτητών του Προγράμματος Interior Design & Fashion Design and Image του Πανεπιστημίου Frederick

Το Τμήμα Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Πανεπιστημίου Frederick, ο Παγκύπριος Οργανισμός Αρχιτεκτονικής Κληρονομιάς (ΠΟΑΚ) και το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ακρωτηρίου παρουσιάζουν την έκθεση «Ξανα- μπλέκοντας  τη μαλακή καλαθοπλεκτική» με έργα των φοιτητών και φοιτητριών των Προγραμμάτων Interior Design & Fashion Design and Image του Πανεπιστημίου Frederick.

Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες επιχειρούν να προσεγγίσουν με φρέσκια ματιά παραδοσιακά υλικά και τις τεχνικές της καλαθοπλεχτικής προσθέτοντας έτσι τις δικές τους αξίες σε παραδόσεις που έρχονται από αιώνες.

Οι εργασίες των φοιτητών βρίσκουν εφαρμογή στη σύγχρονη επίπλωση, τον οικιακό εξοπλισμό, τη διακόσμηση και τη μόδα.

Στην εκδήλωση, πριν από την παρουσίαση των εργασιών θα προβληθεί  το ντοκιμαντέρ «Η μαλακή καλαθοπλεκτική στο Ακρωτήρι Λεμεσού».

Η παρουσίαση θα γίνει  την Παρασκευή 19 Μάϊου, ώρα 18.30 στο νέο οίκημα ΠΟΑΚ, Οθέλλου 27, 1016 Λευκωσία.

Πρόσκληση