«Αφροδίτη/Aphrodite»: The exhibition of the Fine and Applied Arts Department of Frederick University at the Leventios Gallery

Η έκθεση «Αφροδίτη/Aphrodite» του Τμήματος Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Παν. Frederick στη Λεβέντειο Πινακοθήκη

Οι φοιτητές του Τμήματος Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Πανεπιστημίου Frederick, παρουσιάζουν μια συλλογική εγκατάσταση με τίτλο «Αφροδίτη/Aphrodite», στη Λεβέντειο Πινακοθήκη (στην αίθουσα Claude Monet, στον 2ο όροφο). Τα εγκαίνια θα πραγματοποιηθούν την Πέμπτη 9 Νοεμβρίου 2017 και η έκθεση θα παραμείνει ανοικτή μέχρι και την Δευτέρα 15 Ιανουαρίου 2018.

H έκθεση των φοιτητών του Πανεπιστημίου Frederick, πραγματοποιείται παράλληλα με την προσωρινή έκθεση της Λεβεντείου Πινακοθήκης, η οποία πραγματεύεται την Κύπριδα Αφροδίτη. 18 μουσειακές και ιδιωτικές συλλογές από Ευρώπη και ΗΠΑ δανείζουν έργα στην προσωρινή αυτή έκθεση. Ανάμεσα τους το Μητροπολιτικό Μουσείο της Νέας Υόρκης (The Metropolitan Museum, New York) , η Εθνική Πινακοθήκη του Λονδίνου (National Gallery, London), το Μουσείο του Λούβρου (Musée du Louvre), το Βρετανικό Μουσείο (Τhe British Museum), το Βασιλικό Μουσείο του Άμστερνταμ (Rijksmuseum, Amstertam) και διάφορα άλλα.

Η εγκατάσταση των φοιτητών του Τμήματος Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Πανεπιστημίου Frederick, αποτελείται από διάφορα έργα των προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών των προγραμμάτων Γραφικών Τεχνών, Σχεδιασμού Εσωτερικών Χώρων και Σχεδιασμού Μόδας και Εικόνας. Τα έργα αυτά γλυπτά, διαφημιστικές αφίσες, φωτογραφίες, ζωγραφική, κολλάζ, κ.λπ. – ενώνονται και επαναπροσδιορίζονται σε μια συλλογική κατάταξη, την οποία ο επισκέπτης μπορεί να διερευνήσει, κινούμενος περιμετρικά αλλά και μέσα από αυτή. Τόσο η εγκατάσταση ως οντότητα όσο και η κάθε εικόνα ως αυτόνομη, συντελούν στην εξιστόρηση της ιστορίας της Αφροδίτης ως Θεάς, Μητέρας, Θνητής και Ερωμένης.

Η προετοιμασία για την έκθεση «Αφροδίτη/Aphrodite» πήρε ένα ολόκληρο εξάμηνο (Ιανουάριος – Ιούνιος 2017) και οι εμπλεκόμενοι φοιτητές και καθηγητές του Τμήματος αφέθηκαν σε μια συνεχή συζήτηση σε ό,τι αφορά τις έννοιες που απορρέουν από τις λέξεις Θεά, Μητέρα, Θνητή και Ερωμένη. Ένας ανοικτός και έντονος διάλογος περιστράφηκε γύρω από έννοιες όπως η ταυτότητα, η Κυπριακότητα, το ωραίο και το κιτς, καταλήγοντας σε αμφισβήτηση αλλά και επαναπροσδιορισμό της αντίληψής μας.

Η μεγαλύτερη πρόκληση για τους φοιτητές ήταν να αποδομήσουν μια χιλιοειπωμένη ιστορία και να ανοικοδομήσουν ένα σύγχρονο μύθο για την Αφροδίτη του 21ου αιώνα. Γνώμονας όπως πάντα ο πειραματισμός, η ανάλυση, η κριτική σκέψη, η διεπιστημονική προσέγγιση και η σύγχρονη υφή.

Στην έκθεση συμμετέχουν οι φοιτητές: Παναγιώτα Ορθοδόξου, Άδωνις Παπαδόπουλλος, Δέσποινα Ευθυμίου, Νικολέττα Κορνηλίου, Μυρτώ Οικονόμου, Ανδρέας Αχιλλέως, Γαβριέλα Φυλακτού, Χριστόδουλος Αγαπίου, Φάνη Λοφίτου, Γεωργία Χατζηπολυδώρου, Κυριακός Θεοδώρου, Μαρία Παναγιώτου, Κοτάν Άραπ Χοσείνι, Μαρίνα Δημητρίου, Νάταλη Μανώλη, Νεόφυτος Νεοφύτου, Παναγιώτης Παναγιώτου, Σάββας Έλληνας, Ντόχα Λάμλουμ, Μαρία Χαραλάμπους,  Βαλέρια Τσουπένκο, Ουρανία Καλαθά, Έλενα Κυριάκου, Μαρία Παπαμιχαήλ, Ελίνα Ψαρά, Λουκία Χατζηπέτρου, Άννα Μαρία Μιχαήλ, Ελένη Παναγιώτου, Μυριάνθη Πέτρου, Ελένη Σακκά, Σοφία Σιακαλλή, Κωνσταντίνος Ζεβλάρη, Μικαέλλα Ανδρεόυ, Στυλιάνα Χριστοδούλου, Αλεξάνδρα Κλεάνθους, Αναστασία Δημητρίου, Μαρίνα Γεωργίου, Αλεξάνδρα Χιόλ, Γεωργία Καϊάφα, Σάββας Καζαντζής, Αθηνά Κλόκκαρη, Ξένη Μοτίτη, Ταμάρα Ομουκόρο, Ανδριάνα Παπασπύρου, Γιας Ραβανπάκ, Μάρλεν Στεφανή, Στυλιανή Ζορπά.

Students of the Fine and Applied Arts Department of Frederick University present a collective installation entitled «Αφροδίτη/Aphrodite» at the Leventios Gallery (room Claude Monet, 2nd floor). The opening of the exhibition will take place on the 9th of November.

The students’ exhibition takes place alongside the temporary exhibition of the Leventios Gallery, which deals with Cypriot goddess Venus. 18 museum and private collections from Europe and the USA lend their works for this exhibition. Among them are The Metropolitan Museum of New York, the National Gallery London, the Musée du Louvre, the British Museum, Rijksmuseum Amstertam and other.

The installation consists of various works by undergraduate and postgraduate students of the Graphic Design, Interior Design and Fashion Design and Image Programs of study. These works which include sculptures, advertising posters, photographs, paintings, collages etc, come together as a whole and are reinvented in a collective layout where the viewer can investigate and explore while walking around and inside the space. Although the installation works as an entity, each work can also be regarded as an autonomous piece of work and counts as a narrative for the story of Aphrodite as a Goddess, as a Mother, as a Mortal and as a Lover.

The students worked on this exhibition for a whole academic semester (January to June 2017) and together with their lecturers engaged in an ongoing conversation, revolving around the issues and concepts which result from the words Goddess, Mother, Mortal and Lover.

The biggest challenge for the students was the process of deconstructing an already preconceived story and of reconstructing a contemporary myth for Aphrodite of the 21st century. What characterises the works is the experimentation, analysis, critical thinking, interdisciplinary approach and contemporary practice.

The exhibition will remain opened until the 15th of January 2018.