Περιοδεύον θεατρικό αναλόγιο από τους καθηγητές του Πανεπιστημίου Frederick, Άντρη Χ. Κωνσταντίνου και Παναγιώτη Μιχαήλ

Ένα  περιοδεύον θεατρικό αναλόγιο παρουσιάζουν οι καθηγητές του Πανεπιστημίου Frederick  Άντρη Χ. Κωνσταντίνου (σκηνοθεσία) και Παναγιώτης Μιχαήλ (σκηνικός χώρος και κοστούμι), στην τρίτη τους συνεργασία στο θέατρο, με τη στήριξη του Πανεπιστημίου Frederick. Πρόκειται για το έργο της Έλενας Πέγκα Η Καίτε Κόλλβιτς παρουσιάζει μια σύντομη ιστορία της μοντέρνας τέχνης, από την Ομάδα Φωταγωγός, με τη σπουδαία ηθοποιό Λένια Σορόκου στον ρόλο της Καίτε Κόλλβιτς, Γερμανίδας γλύπτριας και χαράκτριας (1867-1945), η ζωή και το έργο της οποίας σημαδεύτηκαν από τους δύο παγκόσμιους πολέμους. Η παράσταση ανεβαίνει την Παρασκευή 10 Νοεμβρίου στο Point Centre for Contemporary Art και θα δώσει 10 συνολικά παραστάσεις σε 5 χώρους τέχνης σε Λευκωσία και Λεμεσό.

Αν και μισό αιώνα πεθαμένη, η Κόλλβιτς εμφανίζεται σε μια γκαλερί στο Σόχο της Νέας Υόρκης, για να δώσει μια διάλεξη για τη μοντέρνα τέχνη, αλλά η ηρωίδα δράττεται της ευκαιρίας να επιστρέψει στον κόσμο των ζωντανών, δεν περιορίζεται στον ρόλο που της έχει δώσει ο τίτλος του έργου– να παρουσιάσει δηλαδή μια ιστορία της μοντέρνας τέχνης– αλλά μιλά για τη ζωή της, την εποχή της και τον σύγχρονο κόσμο και δηλώνει ότι έφτασε στην Αμερική αναζητώντας «πώς είναι να ζει κανείς».

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ

Θα δοθούν δέκα παραστάσεις, όλες Παρασκευή και Σάββατο, ως ακολούθως:

10-11/11/2017: Point Centre for Contemporary Art, Μέγαρο Χατζησάββα, Ευαγόρου 2, 1097 Λευκωσία

17-18/11/2017: Φυτώριο Εικαστικής Καλλιέργειας, Νεχρού 2, Δημοτικός Κήπος, 1102 Λευκωσία

24-25/11/2017: Πολιτιστικό Ίδρυμα Τράπεζας Κύπρου, Φανερωμένης 86-90, 1011 Λευκωσία (στο πλαίσιο της έκθεσης RoomstoContemplate)

1-2/12/2017: Hoani Cultural Space, Ελευθερίας 133, 3042 Λεμεσός (καινούργιος πολιτιστικός χώρος που δημιούργησε ο Παναγιώτης Στέλικος και συστεγάζεται με το Arcube Studio)

8-9/12/2017: Μουσείο Τεχνών Λουκίας και Μιχαλάκη Ζαμπέλα, Αρχ. Μακαρίου Γ΄ 27, Καϊμακλί, 1020 Λευκωσία

Ώρα έναρξης: 8.30 μ.μ.

Εισιτήρια: €10, €5 (ηθοποιοί, μαθητές, φοιτητές, συνταξιούχοι)

Facebook: https://www.facebook.com/omada.fotagogos/

Το θεατρικό αναλόγιο επιχορηγείται από τις Πολιτιστικές Υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού. Την παραγωγή στηρίζουν επίσης η  Γερμανική Πρεσβεία στη Λευκωσία, το Πολιτιστικό Ίδρυμα της Τράπεζας Κύπρου και το Πανεπιστήμιο Frederick.