Διάσκεψη Τύπου Ιδρύματος ZOE vs War Violence

Η Πρόεδρος και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Ιδρύματος ZOE vs War Violence σας προσκαλούν σε Διάσκεψη Τύπου την Πέμπτη 16 Μαΐου 2019, στις 11.00πμ, στο Πανεπιστήμιο Frederick στη Λευκωσία, με στόχο την εξαγγελία του Ιδρύματος.

Πρόκειται για ένα Ίδρυμα Μη Κερδοσκοπικού χαρακτήρα σκοπός του οποίου είναι η αναγνώριση, η καταδίκη  και ο τερματισμός όλων των μορφών  βίας κατά γυναικών, κοριτσιών, παιδιών και ευάλωτων ατόμων, θυμάτων και μαρτύρων κατά τη  διάρκεια ένοπλων συρράξεων.

Το Ίδρυμα  φιλοδοξεί  να ενισχυθεί ο διάλογος  γύρω από τα έμφυλα εγκλήματα κατά της ειρήνης, της ανθρωπότητας και τα  εγκλήματα πολέμου. Σε αυτά συγκαταλέγονται  οι  βιασμοί, η σεξουαλική εκμετάλλευση, η παρενόχληση, η κακοποίηση και η κάθε μορφή βίας που δέχονται γυναίκες, κορίτσια και παιδιά θύματα ή μάρτυρες κατά τη διάρκεια  ένοπλων συρράξεων.

Μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου αποτελούν γυναικείες  προσωπικότητες με δράση , όραμα αλλά και μεγάλη προσφορά σε θέματα γυναικών, προάσπισης ανθρωπίνων δικαιωμάτων και προώθησης της ειρήνης στο κόσμο.

1. Αλίκη Χατζηγεωργίου, Επίτιμη Πρόεδρος Συνδέσμου Πρόληψης και Αντιμετώπισης της Βίας στην Οικογένεια.
  2. Σοφία Γιωργαλλά,  Πρόεδρος της Διεθνούς Οργάνωσης Γυναίκες χωρίς σύνορα.
  3. Νόρα Δικαίου, Πρόεδρος του Διεθνούς Ομίλου ΖΟΝΤΑ Λευκωσίας.
  4. Γιολάντα Χατζησωτηρίου, Mέλος του Διεθνούς Ομίλου ΖΟΝΤΑ Λευκωσίας.
  5. Ζωή Bennett, Πρόεδρος Μέσης Ανατολής της Διεθνούς Οργάνωσης Συνομοσπονδία Γυναικών για την Παγκόσμια Ειρήνη.
  6. Ζωή Μαυρογένους, Μέλος του ΔΣ του Συνδέσμου Πρόληψης και Αντιμετώπισης της Βίας στην Οικογένεια.
  7. Αναστασία Φρειδερίκου, Πρόεδρος Συμβουλίου Πανεπιστημίου Frederick.

Επιπρόσθετα, τα μη  μόνιμα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου που έχουν διοριστεί από  τα ιδρυτικά μέλη είναι τα ακόλουθα:

• Δρ Άντρη Ανδρονίκου, Κοινωνική Λειτουργός, Ακαδημαϊκός σε θέματα Οικογενειακής και Παιδικής Προστασίας, Τμήμα Ψυχολογίας και Κοινωνικής Εργασίας, Πανεπιστήμιο Frederick.
  • Μαρίνα Παπαδοπούλου, Επιχειρηματίας,  Πρόεδρος Σώματος Κυπρίων Οδηγών.
  • Ελένη Κωνσταντινίδου, Αντιπρόεδρος της Διεθνούς Οργάνωσης Γυναίκες χωρίς σύνορα.
  • Ρίτα Καρατζιά, Πρώην Διευθύντρια Επικοινωνίας, Δημοσίων Σχέσεων και θεμάτων Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης της Cyta και τώρα συνιδρυτής της SocialWiz.