26η Σύνοδος Πρυτάνεων των Κυπριακών Πανεπιστημίων στο Πανεπιστήμιο Frederick

Τη Δευτέρα 3 Ιουνίου, στις 9:00 π.μ. θα πραγματοποιηθεί στο Πανεπιστήμιο Frederick η "26η  Γενική Συνέλευση της Συνόδου των Πρυτάνεων των Κυπριακών Πανεπιστημίων".

Στη Σύνοδο θα παραστεί και θα απευθύνει χαιρετισμό ο Πρόεδρος της Βουλής των Αντιπροσώπων, κ. Δημήτρης Συλλούρης. Μεταξύ των εκλεκτών προσκεκλημένων που θα παρευρεθούν στη Γενική Συνέλευση είναι οΥπουργός Εξωτερικών, Δρ Νίκος Χριστοδουλίδης, ο Υπουργός Παιδείας και Πολιτισμού, Δρ Κώστας Χαμπιαούρης,ο Πρόεδρος της Συνόδου των Πρυτάνεων των Ελληνικών Πανεπιστημίων, Καθηγητής Βασίλειος Χρυσικόπουλος.

Ανάμεσα στα θέματα που θα συζητηθούν είναι οι εξελίξεις στην ανώτατη εκπαίδευση σε Κύπρο και Ελλάδα, η σύσφιξη των σχέσεων της Συνόδου των Πρυτάνεων των Κυπριακών Πανεπιστημίων με τη Σύνοδο των Πρυτάνεων των Ελληνικών Πανεπιστημίων, η συνεισφορά των πανεπιστημίων στη χάραξη εθνικής πολιτικής για την παιδεία,  θέματα έρευνας, το θέμα της εκπαιδευτικής διπλωματίας κ.α.

Ημερήσια Διάταξη