The Journey<br>To My Success

The Journey
To My Success

Anton Nikolaevich: "Ο ορισμός της επιτυχίας είναι να έχεις μια ικανοποιητική προσωπική ζωή και ταυτόχρονα να εργάζεσαι σε μια δουλειά που σου αρέσει”

Πολλοί με ρωτούν "Πώς έγινες game developer;". Για να είμαι ειλικρινής, δεν ήταν το όνειρό μου. Έψαχνα για μια ευκαιρία να δουλέψω σε κάτι δημιουργικό και ενδιαφέρον στον τομέα μου και, όταν παρουσιάστηκε μια τέτοια ευκαιρία, την άρπαξα. Βρίσκομαι στον τομέα του gaming εδώ και δέκα χρόνια και το λατρεύω! Είναι συναρπαστικό και δεν θα βαρεθείς ποτέ.

NIKOLAEVICH ANTON 4

Τα τελευταία δύο χρόνια εργάζομαι για την Apella Games, μια κυπριακή start-up που ιδρύθηκε το 2020 από ντόπιους επενδυτές. Η Κύπρος έχει μια ακμάζουσα βιομηχανία gaming με τοπικούς και διεθνείς επενδυτές. Η Apella Games είναι μία από τις περίπου πέντε τοπικές επιχειρήσεις που ιδρύθηκαν από Κύπριους. Πολλές διεθνείς εταιρείες έχουν επίσης επιλέξει την Κύπρο ως έδρα για τις δραστηριότητές τους. Η δουλειά μου ως development producer συνδυάζει τεχνικές γνώσεις με διοικητικές αρμοδιότητες.

Πριν μετακομίσω στην Κύπρο, εργάστηκα σε μια εταιρεία συστημάτων ERP στο Ιβάνοβο, μια πόλη κοντά στη Μόσχα, όπου ήμουν υπεύθυνος για την ανάπτυξη συστημάτων δοκιμών. Το 2012, άρχισα να εξερευνώ νέες ευκαιρίες στον τομέα μου προσπαθώντας να βρω κάτι πιο δημιουργικό. Ήταν η "χρυσή εποχή" των παιχνιδιών flash, των παιχνιδιών streaming, των παιχνιδιών του Facebook, του Farmville κ.ο.κ., οπότε έκανα αίτηση για μια θέση εργασίας στην ανάπτυξη ενός παιχνιδιού προσομοίωσης αγροκτήματος σε μια τοπική εταιρεία. Δέχτηκα τη θέση, και έτσι κατέληξα στο gaming. Η επόμενη δουλειά μου ήταν στη Nevosoft και, ενώ εργαζόμουν εκεί, επισκέφθηκα για πρώτη φορά την Κύπρο για τη σύνοδο κορυφής του CEO White Nights στη Λεμεσό. Εντυπωσιάστηκα από το νησί.

Γεννήθηκα στη βόρεια Ρωσία, όπου η θερμοκρασία μπορεί να πέσει στους -40 βαθμούς Κελσίου για εννέα μήνες το χρόνο. Μεγαλώνοντας, το μόνο που ήθελα να κάνω ήταν να δραπετεύσω σε μια πιο ζεστή χώρα, και οτιδήποτε πάνω από 0 βαθμούς ήταν μια χαρά για μένα! Έτσι, όταν είδα μια κενή θέση εργασίας για Project Manager στη Wargaming στην Κύπρο, έκανα αίτηση και προσλήφθηκα. Όταν μετακόμισα για πρώτη φορά εδώ, πριν από σχεδόν 5 χρόνια, το πρώτο πράγμα που παρατήρησα ήταν πόσο φιλικοί και ανοιχτοί είναι οι άνθρωποι, πόσο ωραίο είναι να γνωρίζεις τους πάντες και πόσο όμορφο είναι το νησί. Τώρα που είμαι πατέρας ενός μικρού κοριτσιού, η σύζυγός μου και εγώ αποφασίσαμε να μείνουμε εδώ.

NIKOLAEVICH ANTON 1

Κατά τη διάρκεια της καριέρας μου στον τομέα του gaming, κατείχα διάφορους ρόλους και ευθύνες. Έμαθα πώς να διαχειρίζομαι και να επισκοπώ ολόκληρη τη διαδικασία, από τον σχεδιασμό έως την κυκλοφορία του παιχνιδιού, πώς να διαχειρίζομαι μια ομάδα, να οργανώνω την εργασία και να εργάζομαι με προϋπολογισμούς. Αλλά έμαθα τα πάντα δοκιμάζοντας και κάνοντας λάθη. Δεν είχα τα ακαδημαϊκά προσόντα. Κάποια στιγμή, αποφάσισα ότι έπρεπε να αποκτήσω μέσω της σωστής οδού δεξιότητες διαχείρισης και να μάθω από ειδικούς. Ευτυχώς, ενώ εργαζόμουν για τη Wargaming, είχα την ευκαιρία να πάρω υποτροφία για το πρόγραμμα MBA του Πανεπιστημίου Frederick.

Το διετές ταξίδι μου στο Πανεπιστήμιο Frederick μου έδωσε μια βαθύτερη κατανόηση της διαχείρισης και της λογιστικής, η οποία ήταν εξαιρετικά πολύτιμη για μένα. Συνειδητοποίησα ότι έκανα πολλά πράγματα λάθος και το να μάθω πώς να τα κάνω σωστά μου έδωσε αυτοπεποίθηση και με βοήθησε να βελτιωθώ με πολλούς τρόπους. Έχοντας πτυχίο ΜΒΑ νιώθω ότι δεν έχω μόνο τις γνώσεις, αλλά και κάτι για να τις υποστηρίξω. Ήταν μια ισχυρή ώθηση προς κάτι νέο και συναρπαστικό.

Οι συμφοιτητές μου ήταν Κύπριοι- η αλληλεπίδραση και η μάθηση μαζί τους ήταν εξαιρετικά ωφέλιμη για μένα ως ξένος. Σε πολλά πανεπιστήμια υπάρχει μια κουλτούρα διαχωρισμού και απομόνωσης για τους ξένους φοιτητές, αλλά αυτό δεν συνέβη με το Πανεπιστήμιο Frederick. Το Πανεπιστήμιο ενθαρρύνει την ένταξη και τη συνεργασία μεταξύ όλων των φοιτητών και αυτό μου έδωσε την ευκαιρία να κάνω καλούς φίλους και να μάθω πολλά. Η όλη εμπειρία ήταν πραγματικά διαφορετική σε σύγκριση με τα προηγούμενα πανεπιστημιακά μου χρόνια. Στη Ρωσία το σύστημα δεν είναι πολύ ευέλικτο και δεν σου επιτρέπει να επιλέξεις μαθήματα. Η διαφορετική προσέγγιση με βοήθησε πραγματικά να επιτύχω το καλύτερο αποτέλεσμα.

Επιτυχία είναι να κάνεις ακριβώς αυτό που θέλεις με όσο το δυνατόν λιγότερους συμβιβασμούς, ενώ παράλληλα περνάς χρόνο με την οικογένεια και τους φίλους σου και απολαμβάνεις τον προσωπικό σου χρόνο

Πρέπει να πω ότι όλα τα μέλη του ακαδημαϊκού προσωπικού του Πανεπιστημίου Frederick ήταν πραγματικά υπέροχα και φιλικά. Είναι πολύ κατανοητοί και ανοιχτοί στους φοιτητές, είναι προσιτοί και πραγματικά ενδιαφέρονται. Η κα Ελένη Χατζηκωνσταντίνου, καθηγήτρια Διοικητικής Επιστήμης, ξεχωρίζει. Δεν είναι μόνο μια εξαιρετική ακαδημαϊκός, αλλά και ένα ζεστό, αγαπητό και στοργικό άτομο. Είναι ο τύπος ανθρώπου που μπορεί να σου εξηγήσει οτιδήποτε και θα το καταλάβεις και θα το μάθεις.

Για μένα, επιτυχία είναι να κάνεις ακριβώς αυτό που θέλεις με όσο το δυνατόν λιγότερους συμβιβασμούς, ενώ παράλληλα περνάς χρόνο με την οικογένεια και τους φίλους σου και απολαμβάνεις τον προσωπικό σου χρόνο. Το να έχεις μια ικανοποιητική προσωπική ζωή και ταυτόχρονα να εργάζεσαι σε μια δουλειά που σου αρέσει, είναι ο ορισμός της επιτυχίας.

NIKOLAEVICH ANTON 3