The Journey<br>To My Success

The Journey
To My Success

Δαυίδ Χατζηχριστοδούλου: «Επιτυχία είναι να κάνεις το καλύτερο με τα μέσα που έχεις στη διάθεσή σου»

Η Μηχανολογία ήταν το πάθος μου, η κλήση μου θα έλεγα, από μικρό παιδί. Μου τραβούσε πάντα την προσοχή οτιδήποτε μηχανολογικό και ηλεκτρονικό και έψαχνα τρόπο να το κάνω να δουλέψει.

Είχα μια έφεση στο να βρίσκω λύσεις ακόμη και ανορθόδοξες. Για παράδειγμα αν έλειπε από την καρέκλα εκείνο το ξύλο που ακουμπάμε τα πόδια μας μπορεί να το αντικαθιστούσα με στρώσεις από κολλητική ταινία. Όχι πολύ πρακτικό, αλλά δούλευε!

welcome-img

Μεγάλωσα στην Ελλάδα αλλά είμαι μισός Κύπριος γι’ αυτό και ήρθα εδώ για να εκπληρώσω τη στρατιωτική μου θητεία. Ήμουνα ήδη 25 χρονών όταν ήρθα και φοιτούσα στην Πληροφορική Αθηνών. Αποφάσισα να μεταφέρω τα μαθήματα μου στο Frederick στον Κλάδο Ηλεκτρολόγων Μηχανικών γιατί ήταν αυτό που πάντα ήθελα να κάνω. Επέλεξα το Frederick πολύ απλά επειδή ρωτώντας ποιο είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο στον κλάδο, όλοι μου υπέδειξαν αυτό. Και έχοντας ζήσει πια την εμπειρία, μπορώ να το επιβεβαιώσω.

Είναι θέμα καθηγητών κατ’ εμένα… Ο κάθε ένας είναι εξειδικευμένος και πολύ καλός στον τομέα του. Από κει και πέρα είναι και το ανθρώπινο στοιχείο. Μιλάμε για ανθρώπους που θα σε βοηθήσουν και θα είναι κοντά σου ανά πάσα στιγμή. Σήμερα ως διδακτορικός εργάζομαι στο Frederick στον τομέα της έρευνας. Ο τομέας με τον οποίο ασχολούμαι είναι το microwave engineering – antenna engineering. Έρευνα δηλαδή πάνω στο hardware των τηλεπικοινωνιών και τις υψηλές συχνότητες, με καθηγητές τους Δρ Νικολάου και Δρ Βρυωνίδη.

David-Hadjichristodoulou_articles_1.jpg

Από το Frederick έχουνε βγει κάποιοι πολύ καλοί διδάκτορες του κλάδου μου. Οι τρεις που ήτανε στη θέση μου πριν από μένα διδάσκουν σε πανεπιστήμια - ο Dr Muhammad Ali Babar Abbasi στο Μπέλφαστ, ο Dr Abdul Quddious στο Πανεπιστήμιο Κύπρου και ο Dr Salman Arain στο Πακιστάν. Είχανε κάνει και οι τρεις μεταπτυχιακό με τον καθηγητή μου.

Στο πανεπιστήμιο ήμουνα πολύ τυχερός γιατί οι φοιτητές του έτους μου υπήρξαμε όλοι πολύ δεμένοι. Γενικά το περιβάλλον του Frederick προωθεί πολύ τη συνεργασία και την επικοινωνία ανάμεσα στους φοιτητές και υπάρχει ένα κλίμα αλληλεγγύης και αλληλοβοήθειας. Υπήρξα και tutor για άλλους φοιτητές, ένας θεσμός που λειτουργεί επίσης πολύ καλά στο Frederick. Μέσω του tutoring γνώρισα πολύ καλά παιδιά και έβγαλα και το δασκαλίστικο από μέσα μου που μου αρέσει πολύ.

David-Hadjichristodoulou_articles_2.jpg

Η έρευνα και η καινοτομία προωθούνται αρκετά στην Κύπρο τα τελευταία χρόνια. Αν λάβουμε υπόψη ότι μόλις τα τελευταία δέκα χρόνια έχει αρχίσει ουσιαστικά να επεκτείνεται η Κύπρος στην έρευνα, τότε θα έλεγα ότι αναπτύσσεται αρκετά γρήγορα. Βεβαίως, βρισκόμαστε ακόμη στο αρχικό στάδιο και αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες σε σύγκριση με χώρες που έχουν πολύ προηγμένα ερευνητικά προγράμματα και δύσκολα σε βάζουν μέσα.

Στον τομέα μας, ίσως επειδή είναι λίγοι που ασχολούνται με αυτόν, μπορεί να χρειάζεται να ανοίγεις κάποιους δρόμους μόνος σου. Αυτό που μετράει είναι το τι κάνεις και όχι το πού είσαι. Αν καταφέρεις να κάνεις το καλύτερο με τα μέσα που έχεις στη διάθεσή σου, αυτό είναι για μένα επιτυχία.

David Hadjichristodoulou articles 3