Μνημόνιο Συνεργασίας με τον οργανισμό ARIS - A Really Inspiring Space

To ARIS - A Really Inspiring Space και το Πανεπιστήμιο Frederick υπέγραψαν Μνημόνιο Συνεργασίας στις 9 Νοεμβρίου 2023, με σκοπό τη διευκόλυνση και την προώθηση μεταφοράς τεχνογνωσίας και την υλοποίηση κοινών δράσεων γύρω από την καινοτομία και την επιχειρηματικότητα.

Η συνεργασία των δύο οργανισμών ενισχύει τις προσπάθειες γεφύρωσης του χάσματος μεταξύ βιομηχανίας και ακαδημαϊκού χώρου.

Συγκεκριμένα, οι δύο οργανισμοί θα συνεργαστούν με στόχο την ανάπτυξη των επιχειρηματικών δεξιοτήτων των φοιτητών και φοιτητριών του Πανεπιστημίου Frederick και την ενίσχυση της καινοτομίας και της επιχειρηματικότητας των νέων μέσω κοινών εργαστηρίων, συμμετοχής σε έργα συγχρηματοδοτούμενα από την ΕΕ, και άλλων σχετικών δράσεων.

Το Μνημόνιο υπέγραψαν ο κ. Γιώργος Μαρτίδης, Μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του ARIS και η κα Νατάσσα Φρειδερίκου, Πρόεδρος του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου Frederick.

«Αυτό το μνημόνιο συνεργασίας σηματοδοτεί την κοινή δέσμευση του ARIS και του Πανεπιστημίου Frederick για ενίσχυση του οικοσυστήματος καινοτομίας και επιχειρηματικότητας στην Κύπρο, μέσω της μεταφοράς γνώσης, ανταλλαγών, εκτέλεσης έργων, διοργάνωσης κοινών εκδηλώσεων και επισκέψεων, καθώς και ευκαιριών δικτύωσης μεταξύ της ομάδας του ARIS, των νεοφυών επιχειρήσεων (start-ups), και αποφοίτων από την μια και του διδακτικού προσωπικού, των ερευνητών/τριών και φοιτητών/τριών του Πανεπιστημίου Frederick από την άλλη», δήλωσε ο κ. Γιώργος Μαρτίδης.

Η κ. Νατάσσα Φρειδερίκου, Πρόεδρος του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου Frederick, δήλωσε ότι «είμαστε ευτυχείς που έχουμε την ευκαιρία να συνεργαστούμε στενά με το ARIS, που παρέχει ενεργά υποστήριξη σε start-ups και scale-ups για να αναπτύξουν την επιχείρησή τους, και διευρύνει τους ορίζοντες των φοιτητών/τριών να βιώσουν την επιχειρηματικότητα ανεξάρτητα από το πεδίο σπουδών τους. Ο εφοδιασμός των φοιτητών/τριών μας με πολύτιμες δεξιότητες, η ενίσχυση του επιχειρηματικού τρόπου σκέψης, η προώθηση της καινοτομίας, και η παροχή εμπειριών από τον πραγματικό κόσμο, είναι στοιχεία συνυφασμένα με τη φοιτητοκεντρική μας προσέγγιση, η οποία παρέχει στους/στις φοιτητές/τριες τη δυνατότητα να οικειοποιηθούν τη μάθηση και τις μελλοντικές επαγγελματικές τους διαδρομές».

Το ARIS - A Really Inspiring Space είναι ένας μη κερδοσκοπικός οργανισμός ο οποίος ιδρύθηκε σε συνεργασία με τη Deloitte Cyprus για να παρέχει στήριξη σε start-up και scale-up επιχειρήσεις ώστε να πετύχουν τους στόχους τους στο οικοσύστημα καινοτομίας της Κύπρου και εκτός συνόρων.

Η πρώτη κοινή δράση των δύο οργανισμών έχει ήδη προγραμματιστεί. Πρόκειται για το Frederick University Innovation Boot Camp 2023. Για πληροφορίες, εδώ.

aris frederick university MoU