Μέλη της πανεπιστημιακής μας κοινότητας στο Συνέδριο Ετήσιου Απολογισμού του EU-CONEXUS

Πρυτάνεις, ακαδημαϊκοί και διοικητικοί λειτουργοί των εννέα συνεργαζόμενων Πανεπιστημίων του Δικτύου Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων EU-CONEXUS, συναντήθηκαν στις 15 Νοεμβρίου στο Ρόστοκ της Γερμανίας, για το Συνέδριο Ετήσιου Απολογισμού 2023.
Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Frederick, Καθηγητής Γιώργος Δημοσθένους, συνοδευόμενος από τους Αντιπρυτάνεις και άλλα μέλη του ακαδημαϊκού, διοικητικού και ερευνητικού προσωπικού του Πανεπιστημίου, συμμετείχαν στις εργασίες του Συνεδρίου, στο πλαίσιο του οποίου καθορίστηκαν τα επόμενα βήματα του Δικτύου Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων EU-CONEXUS.

Το Συνέδριο χαιρέτησαν η κα Susanne Bowen, Υφυπουργός Επιστημών, Πολιτισμού, Ομοσπονδιακών και Ευρωπαϊκών Υποθέσεων της Γερμανίας, η Πρύτανης του University of Rostock, Καθηγήτρια Elizabeth Prommer, και ο Καθηγητής Jean-Marc Ogier, Πρύτανης του Πανεπιστημίου La Rochelle και Πρόεδρος του Governing Board του EU-CONEXUS. Η παρουσία της Υφυπουργού Bowen προσέδωσε ιδιαίτερη βαρύτητα στην εκδήλωση, τονίζοντας τη συνεργασία μεταξύ του ακαδημαϊκού χώρου και της κυβέρνησης.

Στην Ημερήσια Διάταξη του Συνεδρίου περιλαμβάνονταν τέσσερις επιμέρους Συνεδριάσεις Επιτροπών για αντίστοιχα θέματα: Εκπαίδευση, Έρευνα και Καινοτομία, Διασύνδεση με την Κοινωνία και Συμπεράσματα της Εξωτερικής Συμβουλευτικής Επιτροπή του EU-CONEXUS.

Από το Πανεπιστήμιο Frederick, στο Συνέδριο συμμετείχαν ο Καθηγητής Γεώργιος Δημοσθένους, ο Καθηγητής Μιχάλης Κωμοδρόμος, Αντιπρύτανης Έρευνας, Ανάπτυξης και Διεθνών Σχέσεων και μέλος του Συμβουλίου Έρευνας του EU-CONEXUS, ο Καθηγητής Κώστας Κυριάκου, Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Θεμάτων και Διασφάλισης Ποιότητας και μέλος του Ακαδημαϊκού Συμβουλίου του EU-CONEXUS, ο κ. Άγγελος Αγγελοδήμου, EU-CONEXUS Project Manager, και η Δρ Ξένια Λοϊζίδου, μέλος της Εξωτερικής Συμβουλευτικής Επιτροπής του EU CONEXUS.