Course Details

Course Unit CodeDGC514A
Course Unit Details
Number of ECTS credits allocated4
Learning Outcomes of the course unitBy the end of the course, the students should be able to:
  1. Oικοδομήσει μία ολοκληρωμένη αντίληψη για τις μεθόδους έρευνας και να είναι σε θέση να τις εφαρμόζουν για το σχεδιασμό και την ολοκλήρωση μιας ερευνητικής δραστηριότητας
  2. Eφαρμόζει κατάλληλη μεθοδολογική προσέγγιση για τη συλλογή, την οργάνωση, κωδικοποίηση και ανάλυση ποσοτικών δεδομένων, έχοντας επίγνωση των πλεονεκτημάτων και των περιορισμών της κάθε προσέγγισης
  3. Eφαρμόζει βασικές μεθόδους ανάλυσης ποιοτικών δεδομένων, όπως η αναλυτική επαγωγή, η συνεχής σύγκριση και η ανάλυση περιεχομένου, για να καταλήγει σε εμπειρικά θεμελιωμένες θεωρίες
  4. Aξιολογεί την εγκυρότητα και την αξιοπιστία των δεδομένων
  5. Σχεδιάζει και αναπτύσσει έγκυρα και αξιόπιστα ερωτηματολόγια, δοκίμια, συνεντεύξεις και άλλα ερευνητικά εργαλεία για τη συλλογή δεδομένων.
  6. Αξιοποιεί δείκτες περιγραφικής στατιστικής για να παρουσιάζει την κεντρική τάση και τη διασπορά μετρήσεων μεταβλητών, αλλά και για να εντοπίζει ενδείξεις για ύπαρξη σχέσεων μεταξύ μεταβλητών ή διαφορών μεταξύ ομάδων ή μετρήσεων
Mode of DeliveryFace-to-face
PrerequisitesNONECo-requisitesNONE
Recommended optional program componentsNONE
Course Contents
  1. Τα στάδια ανάπτυξης ενός σχεδίου έρευνας.
  2. Θέματα ηθικής και δεοντολογίας στη συλλογή δεδομένων από το δείγμα και στην παρουσίαση των αποτελεσμάτων μετά τη σχετική ανάλυση.
  3. Συλλογή στοιχείων από βιβλιογραφική ανασκόπηση και μηχανές αναζήτησης για εργαλεία συλλογής δεδομένων σχετικών με ένα θέμα. Αξιολογική, κριτική προσέγγιση. APA style.
  4. Σύνδεση των ερευνητικών ερωτημάτων μίας έρευνας με τη μέθοδο συλλογής δεδομένων. Εντοπισμός μεταβλητών και σχεδιασμός πλάνου. Πειραματικοί και ψευδοπειραματικοί σχεδιασμοί.
  5. Εργαλεία συλλογής δεδομένων ποσοτικής έρευνας. Δοκίμιο, ερωτηματολόγιο, δομημένη συνέντευξη, δομημένη κλείδα παρατήρησης. Μετάφραση ή μεταφορά εργαλείου από άλλο πολιτισμικό περιβάλλον. Έλεγχος εγκυρότητας και αξιοπιστίας με στατιστικές προσεγγίσεις.
  6. Εργαλεία συλλογής δεδομένων ποιοτικής έρευνας. Κλινική συνέντευξη, ομαδική συνέντευξη, παρατήρηση, ημερολογιακή καταγραφή κ.ά. Έλεγχος εγκυρότητας και αξιοπιστίας.
  7. Κριτήρια και μέθοδοι επιλογής του δείγματος σε σχέση με τον πληθυσμό της έρευνας. Μέγεθος του δείγματος με βάση τον αριθμό των μεταβλητών. Αντιπροσωπευτικότητα δείγματος. Σφάλμα δειγματοληψίας.

Recommended and/or required reading:
Textbooks
  • Μακράκη, Β. (2005). Ανάλυση Δεδομένων στην Επιστημονική Έρευνα με τη Χρήση του SPSS. Αθήνα: Gutenberg.
  • Aiken, L. (1997). Psychological testing and assessement. Boston: Allyn and Bacon.
  • Cohen, L. & Manion, L. (2000). Research Methods of Education (X. Mitsopoulou & M. Filopoulou, Trans.). New York: Routledge
  • Anastasi, A. (1990). Psychological Testing. 6th Edition. NY: Macmillan.
  • Carr, A. (2012). Clinical Psychology, An Introduction. London: Routledge.
  • Cohen, R. (2002). Psychological testing and assessment: an introduction to tests and measurement. Boston: McGraw-Hil.
  • Cronback, L.J. (1970). Essentials of Psychological Testing. 3rd Edition. New York: Harper & Row.
  • Hawarth, J. (1996). Psychological research: innovative methods and strategies. London: Routledge.
  • Kaplan, R. (1997). Psychological testing: principles, applications and issues. Brooks.
  • Kline, P. (1993). The Handbook of Psychological Testing. New York: Routledge
  • Phares, J. (1997). Clinical psychology: concepts, methods and profession. London.
  • Rogers, R. (1995). The psychological testing enterprise: an introduction. Brooks.
Planned learning activities and teaching methodsΔιαλέξεις, Συζητήσεις, Παρουσιάσεις, Γραπτές εργασίες/ μικροέρευνα.
Χρήση της διαδικτυακής πλατφόρμας του πανεπιστημίου για ανάρτηση των διαλέξεων και εργασιών και για ανοικτές συζητήσεις με τους φοιτητές.
Μέρος του μαθήματος θα είναι στο εργαστήριο ηλεκτρονικών υπολογιστών όπου οι φοιτητές θα εξοικειωθούν με στατιστικά πακέτα αναλύσεων δεδομένων και προγράμματα ποιοτικής ανάλυσης δεδομένων.

Assessment methods and criteria
Project20%