Course Details

Course Information Package

Course Unit TitleMETHODOLOGY, TECHNIQUES AND EVALUATION TOOLS IN PROFESSIONAL GUIDANCE: PRACTICAL APPLICATIONS
Course Unit CodeDGC508
Course Unit Details
Number of ECTS credits allocated8
Learning Outcomes of the course unitBy the end of the course, the students should be able to:
  1. Το μάθημα έχει τόσο θεωρητικό όσο όμως και κυρίως πρακτικό προσανατολισμό, στοχεύοντας στην ευαισθητοποίηση και γνώση από τους φοιτητές και τις φοιτήτριες των φιλοσοφικών, κοινωνικών και επιστημονικών συνιστωσών που επηρέασαν και επηρεάζουν τον χώρο των τεχνικών και εργαλείων αξιολόγησης του Επαγγελματικού Προσανατολισμού, των βασικών τρόπων ψυχομετρικής παρέμβασης και αξιολόγησης, καθώς και της ορθής επιλογής ψυχολογικών δοκιμασιών για έναν ολοκληρωμένο Επαγγελματικό Προσανατολισμό. Τα επιδιωκόμενα μαθησιακά αποτελέσματα του μαθήματος είναι οι μεταπτυχιακοί φοιτητές/ τριες να καταστούν ικανοί
  2. Να χρησιμοποιούν τις τεχνικές της συμβουλευτικής παρέμβασης
  3. Να κατανοούν αποτελέσματα ερευνών Συμβουλευτικής για τη Σταδιοδρομία
  4. Να οργανώνουν και να υλοποιούν σχετικές έρευνες
  5. Να γνωρίσουν ψυχομετρικά εργαλεία σχετιζόμενα με τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό
  6. Να κατανοήσουν και να εκτιμήσουν κριτικά τη σημασία των ψυχομετρικών εργαλείων και τη χρήση τους.
Mode of DeliveryFace-to-face
PrerequisitesNONECo-requisitesNONE
Recommended optional program componentsNONE
Course Contents1. Μέτρηση και αξιολόγηση: ψυχοκοινωνικές βάσεις της ψυχομετρικής μέτρησης

2. Τεχνικές συνέντευξης: υποβολή ερωτήσεων. Παρατήρηση. Παράφραση. Αντανάκλαση συναισθημάτων.

3. Αφήγηση ιστορίας ζωής.

4. Ατομική και ομαδική συμβουλευτική για τη Σταδιοδρομία. Διαμόρφωση του χάρτη ζωής. Δεξιότητες, κλίσεις, ενδιαφέροντα.

5. Χρήση μεταφορικών φράσεων από το σύμβουλο για διευκόλυνση του συμβουλευόμενου να εστιάσει και να εκφράσει το πρόβλημά του.

6. Επεξεργασία της βιογραφίας του συμβουλευομένου. Δόμηση βιογραφικού, δόμηση portfolio.

7. Τεχνικές αναζήτησης εργασίας.

8. Κατασκευή εργαλείων συμβουλευτικής: Δεοντολογία. Εγκυρότητα και Αξιοπιστία

9.Ψυχομετρικά χαρακτηριστικά εργαλείων.
Recommended and/or required reading:
Textbooks
  • Σιδηροπούλου - Δημακάκου, Δ. (2010). Επαγγελματική αξιολόγηση : Τεστ και ερωτηματολόγια επαγγελματικού προσανατολισμού Αθήνα : Μεταίχμιο.
  • Κατσανέβας, Θόδωρος Κ. (2009). Ο χρυσός κανόνας για επιλογές σταδιοδρομίας: Σύγχρονος επαγγελματικός προσανατολισμός, Αθήνα : Εκδόσεις Πατάκη
  • Αλεξόπουλος, Δ. (2011). Ψυχομετρία . Αθήνα: Πεδίο
  • Mellon, R. (2010). Κλινική ψυχομετρία, Αθήνα : Πεδίο
  • Σταλίκας, Α. (2005). Μέθοδοι έρευνας στη Ψυχολογία. Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα
  • Σταλίκας, Α. (2002). Ta ψυχομετρικά εργαλεία στην Ελλάδα. Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα
  • Επιθεώρηση Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (όλα τα τεύχη)
  • Holland, J.L., Gottfedson, G.D. & Nafziger, D.H. (1975). Testing the validity of some theoretical signs of vocational decision-making ability. Journal of Counseling Psychology, 24, 404-414.
  • Hyde, G., &Trickey, G. (1975). Career Interest Inventory: Manual. London: The Psychological Corporation - Hartcourt Brace & Co.
  • Kapes J., Mastie, M., Whitfield, E. (1994). A Counselor's Guide to Career Assessment Instruments (3rd edition). The National Career Development Association.
  • Lowman, R. (1998). The Clinical Approach of Career Assessment: Interests, Abilities and Personality. Washington: American Psychological Association.
  • Osipow, S. H. (1987). Career Decision Scale Manual (Rev.Ed.). Odessa, Fl: Psychological Assessment Resources.
  • Sidiropoulou-Dimakakou, D., Mylonas, K., &Argyropoulou, E. (2006). Career Decision-Making Self-Efficacy and Decision-Making Styles of Higher Education Students in Greece. Career Research & Development, 16, 15-19.
Planned learning activities and teaching methodsΔιαλέξεις, Συζητήσεις, Παρουσιάσεις, Γραπτές εργασίες/ μικροέρευνα.
Χρήση της διαδικτυακής πλατφόρμας του πανεπιστημίου για ανάρτηση των διαλέξεων και εργασιών και για ανοικτές συζητήσεις με τους φοιτητές.
Assessment methods and criteria
Assignments10%