Course Details

Course Unit CodeDGC509
Course Unit Details
Number of ECTS credits allocated8
Learning Outcomes of the course unitBy the end of the course, the students should be able to:
  1. Να κατανοήσει το φαινόμενο της ουσιοεξάρτησης, τα αίτια και τους παράγοντες που συμβάλλουν στη διαμόρφωση του φαινομένου.
  2. Να αποκτήσει τις βασικές γνώσεις και δεξιότητες που αφορούν στη πρόληψη και θεραπεία της εξάρτησης.
  3. Να αποκτήσει μια σφαιρική γνώση για το θέμα της ουσιοεξάρτησης στην Κύπρο. (Νομοθεσία, Εθνική Στρατηγική για τα ναρκωτικά, Αρμόδιοι φορείς, Προγράμματα πρόληψης και θεραπείας)
  4. Να μπορεί αναπτύξει κριτική σκέψη και να αξιοποιήσει αυτές τις γνώσεις και τις δεξιότητες στην επαγγελματική του πρακτική.
Mode of DeliveryFace-to-face
PrerequisitesNONECo-requisitesNONE
Recommended optional program componentsNONE
Course Contents A.  ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΟΥΣΙΟΕΞΑΡΤΗΣΗΣ
1.  Η έννοια της ουσιοεξάρτησης.
2.  Αίτια, παράγοντες που συμβάλλουν στην εγκατάσταση της ουσιοεξάρτησης.
3.  Ατομικοί παράγοντες:
        -  Διαμόρφωση της προσωπικότητας. Ελλείμματα στον ψυχισμό
        -  Εφηβεία και χρήση ουσιών
4.  Οικογενειακοί παράγοντες
        -  Η οικογένεια του ουσιοεξαρτημένου
        -  Οικογενειοεξάρτηση
        -  Η οικογένεια ως "κλειστό σύστημα"
5.  Ουσίες-Πρόσβαση στην ουσία

B.  ΨΥΧΟΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗ ΟΥΣΙΩΝ
1.  Συνοσηρότητα ουσιοεξάρτησης και ψυχικής διαταραχής

C.  Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΗΣ ΟΥΣΙΟΕΞΑΡΤΗΣΗΣ
1.  Απόφαση θεραπείας-θεραπευτικό αίτημα-κινητοποίηση
2.  Η θεραπευτική σχέση
3.  Συμβουλευτική των εξαρτήσεων. Ο ρόλος της ψυχοθεραπείας.
4.  Ο ρόλος της οικογένειας στην θεραπεία των εξαρτήσεων
5.  Ο ρόλος των ομάδων στην θεραπεία ων εξαρτήσεων
6.  Ο ρόλος της τέχνης στη θεραπεία των εξαρτήσεων
7.  Πρόληψη της υποτροπής
8.  Σχεδιασμός Θεραπευτικών προγραμμάτων

D.  Η ΠΡΟΛΗΨΗ ΤΗΣ ΟΥΣΙΟΕΞΑΡΤΗΣΗΣ
1.  Παράγοντες πρόληψης.
2.  Ευάλωτες ομάδες πληθυσμού
3.  Σχεδιασμός  προληπτικών προγραμμάτων

E.  Το ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΟΥΣΙΟΕΞΑΡΤΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ
1.  Η νομοθεσία για τα ναρκωτικά.
2.  Αντιναρκωτικό Συμβούλιο Κύπρου. Αρμοδιότητες, δράσεις.
3.  Εθνική στρατηγική για την πρόληψη και θεραπεία των εξαρτήσεων.
4.  Προγράμματα Πρόληψης και Θεραπείας στην Κύπρο

Recommended and/or required reading:
Textbooks
  • Μάτσα Κ. Ψάξαμε ανθρώπους, βρήκαμε σκιές…Το αίνιγμα της τοξικομανίας. Εκδόσεις Άγρα,1995
  • Σημειώσεις διδάσκουσας.
References
  • Μάτσα Κ. Ψυχοθεραπεία και τέχνη στην απεξάρτηση. Εκδόσεις Άγρα,2008
  • Wencke De Wildt, Maarten Merkx.Συνέντευξη κινητοποίησης(Σε μετάφραση)
  • Ντένις Κ. Νταίηλυ. Εγχειρίδιο πρόληψης της υποτροπής. Για άτομα σε απεξάρτηση από το αλκκόλ και άλλες ουσίες.(Σε μετάφραση Άννας Πετρίδου)
  • G.Allan Marlatt, Denniw M. Donovan. Relapse Prevention. The Guilford Press, 2005. (Σε μετάφραση από εκδόσεις Ερευνητές-ΚΕΘΕΑ)
  • Mary Marden Velasqouez,Gaylin Gaddy Maurer, CathyCrouch. Group treatment for Substance abuse. The Guilford Press,2001 ( Σε μετάφραση από Εκδόσεις: Ερευνητές-ΚΕΘΕΑ, 2008).
  • M. Dunkan Stanton, Thomas C. Todd. The Family Therapy of Drug Abuse and Addiction. The Guilford Press,1982 ( Σε μετάφραση από εκδόσεις ;Ερευνητές –ΚΕΘΕΑ, 2009)
  • Dolto F., Dolto Tolits Εφηβοι: Προβλήματα και Ανησυχίες. Εκδόσεις Πατάκη, Αθήνα,1990.
  • Τσιάντης Ι., Χριστιανόπουλος Κ., Αναστασόπουλος Δ., κ.α Εφηβεία : Ένα Μεταβατικό Στάδιο σε ένα Μεταβαλλόμενο Κόσμο. Εκδόσεις Καστανιώτη, Αθήνα, 1994.
  • Κοκκέβη Α. Η χρήση νόμιμων και παράνομων τοξικών ουσιών στην εφηβεία. Σύγχρονα θέματα παιδοψυχιατρικής. Επιμέλεια. Τσιάντης Ι. Τόμος Β, μέρος ΙΙ , 1987.Εκδ. Καστανώτης.
  • Ναρκωτικά - Κοινωνικά Αίτια, Πρόληψη, Θεραπεία. Σύγχρονη Εποχή. Αθήνα, 1990.
  • Bourgeret Jean. Τοξικοεξάρτηση και Προσωπικότητα, Ελληνικά Γράμματα Αθήνα,1999.
Planned learning activities and teaching methods Οργάνωση και διεξαγωγή  ημερίδας με θέμα τις εξαρτήσεις προς τους φοιτητές του πανεπιστημίου όπου θα μπορούν να παρουσιάσουν τις ανατιθέμενες σε αυτούς εργασίες. (Η ημερίδα θα μπορούσε να διεξαχθεί  την  Παγκόσμια ημέρα κατά των ναρκωτικών)

Assessment methods and criteria
Assignment20%