MSc in Health Education and Health Promotion / Магістр з Популяризації Здоров'я

Course Information Package

Course Unit TitleSEX EDUCATION – HEALTHY RELATIONSHIPS
Course Unit CodeHEP557
Course Unit DetailsMSc Health Education and Health Promotion (Electives Courses) -
Number of ECTS credits allocated10
Learning Outcomes of the course unitBy the end of the course, the students should be able to:
  1. Διερευνούν το ιεραρχικό δίπολο βιολογικό-κοινωνικό φύλο και τη σύνδεση των εννοιών αυτών με τη φυσιοποίηση της ετεροσεξουαλικότητας ως αυτονόητης κανονικότητας.
  2. Διερευνούν και να διευκρινίζουν έννοιες όπως: Σεξουαλική ταυτότητα, σεξουαλικός προσανατολισμός, σχέσεις, σεξουαλική κακοποίηση παιδιών/ ενηλίκων, σεξουαλική παρενόχληση.
  3. Διευκρινίζουν τους στόχους και την αναγκαιότητα της σεξουαλικής αγωγής στην εκπαίδευση στη σύγχρονη κοινωνία και ειδικότερα σε σχέση με τα κυπριακά δεδομένα.
  4. Διερευνούν και να εξηγούν τη σημασία της θετικής αυτοεικόνας, της υψηλής αυτοεκτίμησης, της υπευθυνότητας, των δεξιοτήτων επικοινωνίας και λήψης αποφάσεων σε σχέση με τη δημιουργία υγιών σχέσεων, τη σεξουαλικότητα και τη σεξουαλική υγεία.
  5. Διερευνούν, να αμφισβητούν και να επαναξιολογούν τις στάσεις τους σε σχέση με τη σεξουαλικότητα.
  6. Είναι σε θέση να διερευνούν τρόπους πρόληψης, εντοπισμού και έγκαιρης παρέμβασης σεξουαλικής κακοποίησης παιδιών (στο σχολείο ή στην κοινότητα –π.χ.: Κέντρα υγείας, νοσοκομεία κ.ά.).
  7. Αναπτύσσουν, να εφαρμόζουν και να αξιολογούν δραστηριότητες οι οποίες θα προάγουν τη σεξουαλική υγεία στο σχολείο (διαθεματικές σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης) και σε όλους τους θεσμούς της κοινωνικής ζωής που εμπλέκονται με την κοινωνικοποίηση των παιδιών, (π.χ. με δράσεις προς την κατεύθυνση της άρσης του σεξισμού) και θα συμβάλουν στην αναβάθμιση της ποιότητας της ζωής των μαθητών/τριών και της κοινότητας.
Mode of DeliveryFace-to-face
PrerequisitesNONECo-requisitesNONE
Recommended optional program componentsNONE
Course Contents

Αυτό το μάθημα εστιάζει σε τρεις βασικούς άξονες :

α)   στην παροχή γνώσεων γύρω από  τη σεξουαλική και αναπαραγωγική υγεία,

β)   στην αύξηση της ικανότητας  για μελέτη θεμάτων που αφορούν τη σεξουαλικότητα  και τη δημιουργία υγιών διαπροσωπικών σχέσεων και

γ)  στην παροχή κατάλληλων μεθόδων επικοινωνίας για τη σεξουαλικότητα και τη διαφορετικότητα των ατόμων.

Συζητούνται θέματα που αφορούν στη:

- Ανάπτυξη της ανθρώπινης σεξουαλικότητας.

- Διερεύνηση της ανθρώπινης σεξουαλικότητας: διεπιστημονικός διάλογος.

- Αναπαραγωγική και Σεξουαλική Βία, σεξουαλικά και αναπαραγωγικά δικαιώματα, Ευρωπαϊκές Πολιτικές και Προτεραιότητες για τα θέματα Αναπαραγωγής και Σεξουαλικής Υγείας

- Ταυτότητες φύλου και σεξουαλικές ταυτότητες.

- Φύλο, σεξουαλικότητα και σεξουαλικός προσανατολισμός:  μύθοι και πραγματικότητα.

- Το σχολείο ως πολιτισμικό πλαίσιο συγκρότησης και ανα-συγκρότησης των έμφυλων και σεξουαλικών ταυτοτικών διαδικασιών.

- Στάσεις και πρακτικές σχετικά με τη σεξουαλικότητα: ο ρόλος του φύλου καιτου πολιτισμικού πλαισίου.

Δημιουργία υγειών στενών διαπροσωπικών σχέσεων.

- Βία, σεξουαλική κακοποίηση παιδιών και ενηλίκων, σεξουαλική παρενόχληση:  πρόληψη, εντοπισμός και έγκαιρη παρέμβαση.

- Θέματα Ειδικού Ενδιαφέροντος (επιλογή μετά από προτάσεις των μεταπτυχιακών φοιτητών/τριών).

Το θεωρητικό υπόβαθρο του μαθήματος προσφέρεται μέσα από διαλέξεις. Οι έννοιες του γίνονται κατανοητές μέσα από συμμετοχικές δραστηριότητες,  ιδεοθύελλα, διερευνήσεις, συζητήσεις σε ομάδες και στην ολομέλεια, έρευνα από μέρους των φοιτητών και παρουσίαση εργασιών. Η εκπόνηση και παρουσίαση εργασιών, η υπόδυση ρόλων, τα παιχνίδια και οι συζητήσεις στοχεύουν στην εμπλοκή όλων των φοιτητών/τριών, στην ανάπτυξη δεξιοτήτων επικοινωνίας, συνεργασίας, κριτικής σκέψης, επίλυσης συγκρούσεων, ερευνητικών δεξιοτήτων,  καθώς και στην ανάπτυξη συνεργασίας και παιδαγωγικών δεξιοτήτων.

Assessment methods and criteria
Assignment25%