5η ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ: "ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ..."

Το Πανεπιστήμιο Frederick φιλοξενεί και φέτος τις εργασίες της ημερίδας "Ιστορίες για να ονειρεύεσαι…", το Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2017 στη Λευκωσία, 8:30- 14:00. Διοργανωτές της εκδήλωσης είναι το Πανεπιστήμιο Frederick, το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού (Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης), το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου, το Βιβλιοπωλείο Rivergate Book Store και ο Κυπριακός Σύνδεσμος Παιδικού και Νεανικού Βιβλίου.

Πέντε ξεχωριστοί συγγραφείς, θα προσφέρουν εργαστήρια για το παιδικό λογοτεχνικό βιβλίο: ο Βαγγέλης Ηλιόπουλος, ο Αντώνης Παπαθεοδούλου, η Λιάνα Δενεζάκη, η Μαριλένα Καββαδά και η Λίλη Λαμπρέλλη. Τα πέντε αυτά εργαστήρια αποτελούνται από θεωρητικό και βιωματικό μέρος και στοχεύουν στην ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών σε ζητήματα που αφορούν τρόπους προσέγγισης βιβλίων παιδικής λογοτεχνίας και την παιδαγωγική αξιοποίησή τους.