«Ατελιέ Δημιουργικής Γραφής» από το Τμήμα Επιστημών της Αγωγής του Πανεπιστημίου Frederick και το Μουσείο Παραμυθιού

Το Μουσείο Παραμυθιού και το Τμήμα Επιστημών της Αγωγής του Πανεπιστημίου Frederick ανακοινώνουν την έναρξη ενός νέου, πρότυπου προγράμματος δημιουργικής γραφής, με τίτλο «Κλειδιά του μυστηρίου και της φαντασίας: Γράφοντας για παιδιά». Το πρόγραμμα αποτελεί τον πρώτο καρπό της σύμπραξης ανάμεσα στο Τμήμα Επιστημών της Αγωγής του Πανεπιστημίου Frederick και του Μουσείου Παραμυθιού στον τομέα της δημιουργικής γραφής, μετά την υπογραφή Μνημονίου Συνεργασίας (φθινόπωρο 2017).

Απευθύνεται σε όσες και όσους επιθυμούν να ασκήσουν τις συγγραφικές δυνάμεις τους στα είδη του μυστηρίου και της φαντασίας για παιδιά και νέους και προσφέρει:

• Επιστημονικά ανεπτυγμένο αναλυτικό πρόγραμμα.
  • Στοχευμένο εκπαιδευτικό υλικό.
  • Πλούσιο πρόγραμμα εργαστηριακών μαθημάτων.
  • Υψηλής ποιότητας διδασκαλία.
  • Συστηματική ανατροφοδότηση και καθοδήγηση.

Στο «Ατελιέ Δημιουργικής Γραφής» διδάσκουν, συντροφεύουν τους εκπαιδευόμενους στη συγγραφική πορεία τους και προσφέρουν την πείρα και την κριτική ματιά τους ως «συγγραφικοί μέντορες» οι καταξιωμένοι συγγραφείς και ειδικοί στον χώρο της παιδικής και νεανικής λογοτεχνίας, Άννα Κουππάνου, Βασίλης Παπαθεοδώρου, Αργυρώ Πιπίνη και Κατερίνα Καρατάσου, Πρόεδρος του Τμήματος Επιστημών της Αγωγής του Πανεπιστημίου Frederick.

Μέσα από τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα, οι εκπαιδευόμενες και οι εκπαιδευόμενοι:

• Θα μυηθούν στις τεχνικές και τα χαρακτηριστικά του μυστηρίου και της φαντασίας για παιδιά και νέους.
  • Θα ασκηθούν και θα εξελιχθούν συγγραφικά στο μυστήριο και τη φαντασία για παιδιά και νέους, χτίζοντας το «Συγγραφικό Ντοσιέ» τους.
  • Θα μοιραστούν και θα συζητήσουν τη συγγραφική δουλειά τους με την υπόλοιπη ομάδα του «Ατελιέ».
  • Θα πάρουν υπεύθυνη ανατροφοδότηση από τους «συγγραφικούς μέντορες».
  • Θα παρουσιάσουν σε ανοικτή εκδήλωση του «Ατελιέ» επιλογή από το «Συγγραφικό Ντοσιέ» τους.

ΔΟΜΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
Το πρόγραμμα θα αναπτυχθεί σε δύο μέρη. Το πρώτο μέρος περιλαμβάνει 21 ώρες διδασκαλίας, ξεκινά στις 20 Απριλίου 2018 και ολοκληρώνεται στις 16 Ιουνίου 2018. Το δεύτερο μέρος περιλαμβάνει άλλες 21 ώρες διδασκαλίας, ξεκινά στις 5 Οκτωβρίου 2018 και ολοκληρώνεται στις 10 Νοεμβρίου 2018. Η συγγραφική δουλειά των μελών του «Ατελιέ» θα παρουσιαστεί σε εκδήλωση, ανοικτή στο κοινό.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν με το Μουσείο Παραμυθιού (22376522) για να λάβουν ηλεκτρονικά το έντυπο της αίτησης. Αιτήσεις γίνονται δεκτές ως τις 31 Μαρτίου 2018 στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. και This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Η αίτηση πρέπει να συνοδεύεται από «Δείγμα Γραφής» του ενδιαφερόμενου / της ενδιαφερόμενης (3-5 σελίδες). Το «Δείγμα Γραφής» μπορεί να ανήκει σε οποιοδήποτε λογοτεχνικό είδος και να απευθύνεται σε οποιαδήποτε ηλικία.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

• Ενημέρωση για την παραχώρηση ή μη μίας εκ των είκοσι θέσεων: 6 Απριλίου 2018.
  • Έναρξη μαθημάτων: 20 Απριλίου 2018.
  • Κόστος συμμετοχής στο πρόγραμμα: 600 ευρώ.
  • Περισσότερες πληροφορίες και εγγραφές: «Μουσείο Παραμυθιού» 22376522, Τμήμα Επιστημών της Αγωγής, Πανεπιστήμιο Frederick, 22431355 (εσωτερικό, 208).