ΠΛΗΡΕΙΣ ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ / FULL SCHOLARSHIPS FOR POSTGRADUATE STUDIES IN CHINA

ΠΛΗΡΕΙΣ ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ!/ FULL SCHOLARSHIPS FOR POSTGRADUATE STUDIES IN CHINA!

ΔΗΛΩΣΕΙΣΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣΩΣΤΙΣ 9/3/18! – APPLICATION DEADLINE BY 9/3/18!

ENGLISH TEXT FOLLOWS

Τιείναι;

Σε συνέχεια των υποτροφιών που με επιτυχία εξασφαλίζουν κατά τα τελευταία έτη απόφοιτοι του Πανεπιστημίου Frederick, η Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας προσφέρει σε Κύπριους τελειόφοιτους ή/και απόφοιτους τη δυνατότητα να σπουδάσουν στην Κίνα, με πλήρη υποτροφία.

Η υποτροφία καλύπτει το κόστος των διδάκτρων  και βιβλίων για όλη τη διάρκεια του προγράμματος σπουδών, το κόστος διαμονής , το κόστος ιατρικής περίθαλψης και τα βασικά μηνιαία έξοδα διαβίωσης.

Ποια είναι τα πανεπιστήμια που συμμετέχουν στο πρόγραμμα υποτροφιών; Τα προγράμματα σπουδών προσφέρονται στα Αγγλικά;

Μπορείς να επιλέξεις ένα από τα 2000 περίπου μεταπτυχιακά και διδακτορικά προγράμματα σπουδών που προσφέρονται στην Αγγλική γλώσσα από τα 200 περίπου Πανεπιστήμια της Κίνας που συμμετέχουν στο πρόγραμμα υποτροφιών.

Πληροφορίες σχετικά με τα προγράμματα που είναι διαθέσιμα μέσω του συγκεκριμένου σχεδίου υποτροφιών μπορείς να βρεις εδώ

Επιπρόσθετες χρήσιμες πληροφορίες μπορείς να βρεις και εδώ

Δες τα Πανεπιστήμια, τα προγράμματα σπουδών και τους απόφοιτους που εγκρίθηκαν κατά τα προηγούμενα έτη: 2013, 2014, 20152016.

Δες τις εμπειρίες και τις περιπέτειες των φοιτητών μας εδώ.

Πώς μπορώ να δηλώσω συμμετοχή;

1. Επίλεξε ένα πρόγραμμα σπουδών και έως τρία Πανεπιστήμια που το προσφέρουν,
  2. Ετοίμασε το βιογραφικό σου σημείωμα στην Αγγλική γλώσσα,
  3. Ετοίμασε ένα πλάνο σπουδών/ερευνητική πρόταση (study plan/ research proposal) 800 περίπου λέξεις σε έκταση στην Αγγλική γλώσσα

και στείλε τα όλα μέσω email ως και την Παρασκευή, 9 Μαρτίου 2018 στις 12.00μ.μ. το αργότερο εδώ: adm.am@frederick.ac.cy ή/και This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">a.athanasiou@frederick.ac.cy

Για διευκρινήσεις και βοήθεια στην προετοιμασία των εγγράφων:

Μαρία-Τζούλια Αμερικάνος
Γραφείο Εισδοχής
Πανεπιστήμιο Frederick
Τηλ.22394394 (εσωτερικό 41107)

Άντρεα Αθανασίου
Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας
Κεντρικό Κτίριο (Γρ. 37)
Πανεπιστήμιο Frederick
Τηλ.22394394 (εσωτερικό 41212)

Πότε θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα;

Όλα τα έγγραφα των ενδιαφερόμενων φοιτητών/τριών που θα κατατεθούν στο Πανεπιστήμιο μέχρι την πιο πάνω ημερομηνία θα σταλούν στην Πρεσβεία της Κίνας. Αφού ολοκληρωθεί η υποβολή ενδιαφέροντος, από Κύπριους φοιτητές, μέσω των Ιδρυμάτων τους, η Πρεσβεία της Κίνας θα προβεί στην επιλογή των 6 υποτρόφων στους οποίους θα παρέχει τη εν λόγω υποτροφία.

Τα άτομα που θα εγκριθούν από την Πρεσβεία της Κίνας θα λάβουν καθοδήγηση από το Γραφείο Σταδιοδρομίας και Διασύνδεσης  και θα ξεκινήσουν άμεσα την απαιτούμενη διαδικασία, καθώς αυτή θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί ως την Τρίτη, 30 Μαρτίου 2018 το αργότερο.

What is the Chinese Government Scholarship Scheme?

Following the number of scholarships Cypriot graduates have been awarded over the past few years, the Embassy of the People Republic of China in the Republic of Cyprus, offers to final year and recent graduates the opportunity to earn a full scholarship and study in one of China’s prestigious Universities.

The scholarship covers the tuition fees and textbooks cost throughout the duration of your studies, accommodation costs, healthcare costs and covers basic monthly expenses.

Which Universities in China participate in the scholarship scheme? Are programs of study offered in English?

You can choose among any of the 2000 master and doctorate programs of study that are offered in English in any of the approximately 200 Chinese Universities that are participating in the scholarship scheme.

Information regarding the programs that are available through this particular government scholarship scheme can be found here.

For additional information click here.

How can I apply?

1. Choose a program of study and up to three Universities that offer it.
  2. Prepare your CV in English.
  3. Prepare a study plan/ research proposal in English (approximately 800 words).

and send everything by email until Friday, 9 March 2018 at 12:00 pm to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. and  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

For inquiries and for help with preparing your application you can contact:

Maria Julia - Americanos
Admissions Office
Frederick University
Tel.22394394 (ext. 41107)

Andrea Athanassiou
Studies and Student Welfare Service
Main Building (Off. 37

Τηλ.22394394 (εσωτερικό 41212)

When will the results be announced?

All students’ and graduates’ applications that will be submitted to the University by March 9, will be sent to the Chinese Embassy in Cyprus where the 6 scholarship recipients from Cypriot Universities will be chosen.

Our students or graduates that will be awarded the scholarship will receive the necessary guidance by the Frederick University Careers Office in order to complete the application process the latest by March 30, 2018.