1ο ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΕΓΚΩΜΗΣ Α’ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΚΑΡΑΒΙΟΥ ΤΗΣ ΚΕΡΥΝΕΙΑΣ ΜΕ ΤΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ FREDERICK

Ομάδα παιδιών του Δημοτικού Σχολείου Έγκωμης Α’, κέρδισε το 1ο Βραβείο Τρισδιάστατης Κατασκευής στον 4ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό: Κύπρος-Ελλάδα-Ομογένεια- Εκπαιδευτικές Γέφυρες, για τη διδακτική τους πρόταση «Το Αρχαίο Καράβι της Κερύνειας». Το Πανεπιστήμιο Frederick συνείσφερε σ’ αυτή την επιτυχημένη προσπάθεια των παιδιών μέσω του Προέδρου του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, Καθηγητή Παναγιώτη Τουλιάτου.

Ο Καθηγητής, είναι ειδικός επιστήμονας- υπεύθυνος πολλών ερευνητικών προγραμμάτων σχετικά με την αποκατάσταση ιστορικών και μνημειακών κατασκευών και ασχολήθηκε σε βάθος με το καράβι της Κερύνειας. Επισκέφθηκε το σχολείο, μίλησε στα παιδιά για το αρχαίο καράβι της Κερύνειας, και τους έδωσε την έμπνευση αλλά και την κατάλληλη καθοδήγηση για να κατασκευάσουν το ιστορικό αυτό καράβι. Τους έδειξε σπάνιες φωτογραφίες και ένα animation το οποίο έδειχνε τον τρόπο ανέλκυσης και καθέλκυσης των αρχαίων καραβιών, καθώς και τον τρόπο πλεύσης τους.

Η πρόταση «Το Αρχαίο Καράβι της Κερύνειας», υλοποιήθηκε μέσα από τα γνωστικά αντικείμενα της Ιστορίας, της Γεωγραφίας, των Ελληνικών και της Εικαστικής Τέχνης. Έτσι δόθηκε η ευκαιρία στα παιδιά να μάθουν για την ιστορία της Κύπρου, για το εμπόριο που διεξαγόταν στα αρχαία χρόνια, αλλά και για τα προϊόντα που εμπορεύονταν.

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 245 σχολεία όλων των βαθμίδων από την Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια, περίπου 9.000 μαθητές και 1.850 μαθητικές δημιουργίες! Βασική επιδίωξη του προγράμματος, ήταν να αποτελέσει εκπαιδευτική «γέφυρα» ανάμεσα στην Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια και να ενδυναμώσει τη συνεργασία και την επικοινωνία ανάμεσα σε όλες τις μαθητικές κοινότητες του Ελληνισμού. Ο διαγωνισμός τελούσε υπό την αιγίδα του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας, Νίκου Αναστασιάδη και υλοποιήθηκε με την έγκριση του Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας και του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου.

Το Πανεπιστήμιο Frederick, συγχαίρει θερμά την ομάδα των παιδιών που κέρδισε το 1ο βραβείο, ενώ παράλληλα δεσμεύεται ότι θα συνεχίσει να στηρίζει τέτοιες προσπάθειες ανάδειξης του πολιτισμού μας.