Το Πανεπιστήμιο Frederick στηρίζει τις επιστημονικές προσπάθειες για αποκατάσταση της Παναγίας των Παρισίων

Tο διδακτικό προσωπικό, η διοίκηση και οι φοιτητές του Πανεπιστήμιου Frederick παρακολουθούν με μεγάλη ανησυχία και θλίψη την καταστροφή από πυρκαγιά του σπουδαίου εμβληματικού μνημείου της Γαλλίας, αλλά και του Παγκόσμιου Πολιτισμού, του ναού της Παναγίας των Παρισίων.

Τη νύχτα του συμβάντος, τόσο ο Πρέσβης της Γαλλίας στην Κύπρο, κ. Rene Troccaz, όσο και ο Πρύτανης της Σορβόννης και Πρόεδρος της Ακαδημίας του Παρισιού, Καθηγητής Gilles Pécout βρίσκονταν σε δείπνο, που παρέθεσε ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Frederick προς τιμή του Καθηγητή Pécout και της ομάδας που τον συνόδευε. Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Frederick συμμεριζόμενος τη θλίψη και την αγωνία τους, συνομιλώντας κατ’ ιδίαν και με τους ίδιους, τους μετέφερε τις προθέσεις του Πανεπιστημίου Frederick για έμπρακτη στήριξη της προσπάθειας αποκατάστασης και αναστήλωσης του ναού.

Ο Πρύτανης Gilles Pécout και η ομάδα του, βρίσκονταν στην Κύπρο, όπου είχαν συναντήσεις με όλους τους Πρυτάνεις των Κυπριακών πανεπιστημίων για να συζητήσουν πιθανές συνεργασίες με το Πανεπιστήμιο της Σορβόννης.

Η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου Frederick, στην τελευταία συνεδρίασή της, ημερομηνίας 17 Απριλίου, συζήτησε προ ημερησίας διάταξης, το θέμα της καταστροφικής πυρκαγιάς στην Παναγία των Παρισίων και αποφάσισε όπως κινητοποιήσει άμεσα όλα τα θεσμικά όργανα του Πανεπιστημίου και την πανεπιστημιακή κοινότητα ώστε να στηρίξει ηθικά και έμπρακτα την παγκόσμια προσπάθεια που έχει ξεκινήσει για την αναστήλωση του ναού.

Ειδικότερα και δεδομένης της μεγάλης εμπειρίας και τεχνογνωσίας του ακαδημαϊκού προσωπικού στον τομέα της προστασίας και αποκατάστασης των μνημείων και των παραδοσιακών κτηρίων, αποφασίστηκαν, μεταξύ άλλων, τα ακόλουθα:

1. Διοργάνωση Καλοκαιρινού Σχολείου από το Διατμηματικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα με τίτλο «Συντήρηση και Αποκατάσταση Ιστορικών Κατασκευών και Μνημείων», κατά τους μήνες Ιούνιο – Σεπτέμβριο 2019. Το πρόγραμμα του Καλοκαιρινού Σχολείου θα είναι διαδραστικό και θα έχει διεπιστημονικό χαρακτήρα καλύπτοντας θέματα από πολλές ειδικότητες (όπως Ιστορία της Τέχνης, Αρχαιολογία, Αρχιτεκτονική, Πολιτική Μηχανική, Τεχνολογία των υλικών κ.ά.) με αντικείμενα μελέτης τη Γαλλική Ναοδομία και τις επιρροές της στην Κύπρο, τη μελέτη των συνεπειών από την πυρκαγιά στην Παναγία των Παρισίων καθώς και μεθόδων αποκατάστασης. Στο καλοκαιρινό Σχολείο θα μπορούν να συμμετάσχουν προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές και από άλλα πανεπιστήμια της Κύπρου και του εξωτερικού καθώς και νέοι επιστήμονες.
  2. Κατά το επόμενο ακαδημαϊκό έτος, οι φοιτητές του Μεταπτυχιακού Προγράμματος, συνεπικουρούμενοι από τους φοιτητές των Προπτυχιακών Προγραμμάτων Αρχιτεκτόνων Μηχανικών και Πολιτικών Μηχανικών, να ασχοληθούν με την κατασκευαστική ανάλυση και την καταγραφή της παθολογίας και τρωτότητας του δομικού συστήματος του μνημείου, καθώς και με σύγχρονες μεθόδους υπολογιστικής προσομοίωσης του μνημείου και διερεύνησης της συμπεριφοράς του υπό διάφορες δράσεις.
  3. Να διοργανωθεί ημερίδα ή και σεμινάρια, με θέματα σχετικά με την ιστορία του μνημείου, τα ιστορικά δομικά συστήματα της Γαλλίας και της εποχής της Φραγκοκρατίας στην Κύπρο, καθώς και την ιστορία των παλαιότερων επεμβάσεων και ειδικότερα των επεμβάσεων του Viollet Le Duc στα μέσα του 19ου αιώνα, οι οποίες έδωσαν στο μνημείο την τελευταία του μορφή. Στην προσπάθεια αυτή να επιδιωχθεί η συνεργασία με το Πανεπιστήμιο της Σορβόννης.
  4. Να διοργανωθεί επίσκεψη ακαδημαϊκού προσωπικού και φοιτητών στο μνημείο ώστε να  δοθεί η δυνατότητα επιτόπιας παρατήρησης και μελέτης του μνημείου.

Για τον σκοπό αυτό, έχουν ήδη αποσταλεί επιστολές στον Πρέσβη της Γαλλίας στην Κύπρο, κ. René Troccaz και στον Πρύτανη της Σορβόννης και Πρόεδρο της Ακαδημίας του Παρισιού, Καθ. GillesPécout. Με τις επιστολές αυτές εκφράζεται η συμπαράσταση του Πανεπιστημίου Frederick και διατυπώνονται συγκεκριμένες προτάσεις εμπλοκής φοιτητών και ακαδημαϊκών του Πανεπιστημίου στη μελέτη των συνεπειών από την πυρκαγιά καθώς και για τις προσπάθειες για την αποκατάσταση της Παναγίας των Παρισίων.

Λόγω της πολύ σημαντικής σπουδαιότητας της όλης προσπάθειας αλλά και της διεθνούς συνεργασίας που επιδιώκεται να αναπτυχθεί, τον συντονισμό για την υλοποίηση όλων των δράσεων που έχουν αποφασιστεί, θα έχει ο ίδιος ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Frederick, Καθηγητής Γιώργος Δημοσθένους, με Επιστημονικούς Υπεύθυνους τους Συντονιστές του Διατμηματικού Μεταπτυχιακού Προγράμματος «Συντήρησης και Αποκατάστασης Ιστορικών Κατασκευών και Μνημείων», Καθηγητή Παναγιώτη Τουλιάτο και Καθηγητή Μίλτων Δημοσθένους.

Πηγή: Αρχείο Πολυμέσων ©Πανεπιστήμιο Κύπρου