STAFF

Post
art.mc at frederick.ac.cy
Short CV

Professor Costas Mantzalos was trained as a visual artist and specialized in information design in the UK at the University of West London and De Montford University. He then registered for a higher research degree at the University of Central England and investigated the survey of postmodern graphic arts in Cyprus. His academic career started in 1989 at Frederick University in Nicosia, Cyprus, where he still resides until present in the Department of Arts and Communication. For several years he was the Dean of the school of Arts, Communication and Cultural Studies. His teaching and research involvement revolves around the areas of interdisciplinary and multidisciplinary teaching and learning. Main teaching area is in Information Design, Research Methodologies and Contextual Studies for undergraduate and postgraduate students; and the teaching pattern has always been characterized by a variety of methods, which contributed to efficient and exciting teaching and learning as well as the promotion for visual intelligence, literacy, and competence. He has been actively involved as a keynote speaker in various conferences in Cyprus and abroad. Parallel to his academic career, Costas Mantzalos is a design consultant for international organizations such as Hilton Hotels, Tetra Pak, Unicef , as well as the cofounder of the TWO|FOUR|TWO art group, a two-person group working as an entity. An arts collective with shows in Amsterdam, Athens, Dortmund, Erlangen, Melbourne and Nicosia, and participations in various art events and festivals in Athens, Berlin, Bucharest, Naples, New Delhi, Frankfurt, Paris and Thessaloniki.

Ο Καθηγητής Κώστας Μάντζαλος εκπαιδεύτηκε ως εικαστικός και ειδικεύτηκε στο σχεδιασμό πληροφοριών στο Ηνωμένο Βασίλειο στο Πανεπιστήμιο του Δυτικού Λονδίνου και στο Πανεπιστήμιο De Montford. Στη συνέχεια συνέχισε για ανώτερο ερευνητικό πτυχίο στο Πανεπιστήμιο της Κεντρικής Αγγλίας και ερεύνησε την ιστορική περίοδο για τις μεταμοντέρνες γραφικές τέχνες στην Κύπρο. Η ακαδημαϊκή του σταδιοδρομία ξεκίνησε το 1989 στο Πανεπιστήμιο Frederick στη Λευκωσία, στην Κύπρο, όπου εργάζεται μέχρι και σήμερα στο Τμήμα Τεχνών και Επικοινωνίας. Για αρκετά χρόνια ήταν κοσμήτορας της σχολής Τεχνών, Επικοινωνίας και Πολιτιστικών Σπουδών. Η διδακτική και ερευνητική του ενασχόληση περιστρέφεται γύρω από τους τομείς της διεπιστημονικής και πολύ-επιστημονικής διδασκαλίας και μάθησης. Ο κύριος τομέας διδασκαλίας είναι ο Σχεδιασμός Πληροφοριών, Μεθοδολογίες Έρευνας και Θεωρητικές σπουδές για προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές. Το πρότυπο διδασκαλίας χαρακτηριζόταν πάντα από μια ποικιλία μεθόδων, οι οποίες συνέβαλαν στην αποτελεσματική και συναρπαστική διδασκαλία και μάθηση, καθώς και στην προώθηση της οπτικής νοημοσύνης, του γραμματισμού και της ικανότητας. Έχει συμμετάσχει ενεργά ως κεντρικός ομιλητής σε διάφορα συνέδρια στην Κύπρο και στο εξωτερικό. Παράλληλα με την ακαδημαϊκή του καριέρα, ο Κώστας Μάντζαλος είναι σύμβουλος σχεδιασμού για διεθνείς οργανισμούς όπως τα Hilton Hotels, Tetra Pak, Unicef, καθώς και συνιδρυτής της ομάδας τέχνης TWO|FOUR|TWO, μιας ομάδας δύο ατόμων που εργάζεται ως μία οντότητα. Μια κολλεκτίβα τέχνης με εκθέσεις στο Άμστερνταμ, την Αθήνα, το Ντόρτμουντ, το Έρλανγκεν, τη Μελβούρνη και τη Λευκωσία και εικαστικές συμμετοχές σε διάφορες εκδηλώσεις και φεστιβάλ τέχνης σε Αθήνα, Βερολίνο, Βουκουρέστι, Νάπολη, Νέο Δελχί, Φρανκφούρτη, Παρίσι και Θεσσαλονίκη.

Go back