Μέρα STEM για κορίτσια ηλικίας 9-12 ετών στη Λεμεσό

Το Πανεπιστήμιο Frederick πραγματοποιεί για δεύτερη φορά στη Λεμεσό μια Μέρα STEM, δίνοντας την ευκαιρία σε κορίτσια ηλικίας 9-12 ετών να έρθουν σε επαφή με τους τομείς STEM μέσα από πειράματα και ευχάριστα εργαστήρια στη Φυσική, τη Μηχανική και τη Ρομποτική.

Ημέρα: 4 Νοεμβρίου 2023
Προσέλευση: 09:15-09:45
Διάρκεια Δραστηριοτήτων: 10:00-13:30
Πανεπιστήμιο Frederick, Λεμεσός (Μάριου Αγαθαγγέλου 18, Άγιος Γεώργιος Χαβούζας)

Μετά την επιτυχημένη διοργάνωση Ημερών STEM τόσο στη Λευκωσία όσο και στη Λεμεσό, πραγματοποιείται μια Μέρα STEM ξανά στη Λεμεσό για κορίτσια που θέλουν να γνωρίσουν τον συναρπαστικό κόσμο της Τεχνολογίας και της Μηχανικής. Μέλη του ακαδημαϊκού και ερευνητικού προσωπικού του Πανεπιστημίου έχουν σχεδιάσει ειδικά για αυτή τη μέρα και θα παρουσιάσουν εργαστήρια στους τομείς της Αρχιτεκτονικής και της Πολιτικής Μηχανικής, της Ρομποτικής και της Φυσικής αλλά και προσωπικής ανάπτυξης και ενδυνάμωσης.

Παράλληλα, γονείς θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα εργαστήρι για την ενδυνάμωση των κοριτσιών τους.

Η συμμετοχή στη Μέρα STEM είναι δωρεάν. Περιορισμένος αριθμός θέσεων. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Δηλώστε συμμετοχή εδώ μέχρι 1η Νοεμβρίου.

Η Μέρα STEM προσφέρεται σε κορίτσια 9 - 12 ετών στο πλαίσιο της εκστρατείας του Πανεπιστημίου Frederick για την αντιμετώπιση της υποεκπροσώπησης των κοριτσιών και των γυναικών στη Μηχανική και την Τεχνολογία.