Δομή Προγράμματος

Απαιτήσεις Προγράμματος

Το πρόγραμμα στηρίζεται στο σύστημα συσσώρςυσης ευρωπαϊκών πιστωτικών μονάδων ECTS . Στους φοιτητές απονέμεται το Μάστερ στις Καλές Τέχνες με τη συμπλήρωση 90 πιστωτικών μονάδων. Οι μονάδες αυτές κατανείμονται σε υποχρεωτικά και επιλεγόμενα μαθήματα. Από αυτές τις 90 πιστωτικές μονάδες οι 42 μονάδες είναι από υποχρεωτικά μαθήματα, οι 18 μονάδες από μαθήματα επιλογής και 30 γιά τη διατριβή.

The Program commences with a studio-based practice where ideas are developed undertaking a process of experimentation through courses MFA 501: Studio Practice 1 and MFA 505: Studio Practice 2 which extents into and concludes with MA Thesis.

Preparatory work for the Thesis begins through module MFA 503: Research Methods where students are asked to present their visual based research and a written proposal for approval. This requires a proposal for a research plan or line of inquiry relevant to the studio practice. Theoretical and practical issues and ideas will be developed and enhanced through the required modules MFA 502: Art in Context: Visual Processes and Applications and MFA 506: Contextual Concepts: Creative Methods in Contemporary Art. Additional in depth investigation and specialization into relevant disputes of contemporary practice, will be undertaken through the study path of the elective courses. The final body of work developed in the studio practice will be exhibited within an appropriate framework that will comprise the degree show/exhibition.

Κατηγορία ΜαθημάτωνECTS
Υποχρεωτικά Μαθήματα42
Επιλεγόμενα Μαθήματα18
Μεταπτυχιακή Διατριβή30