Course Details

Course Unit CodeMCHC110
Course Unit DetailsMSc Community Health Care (Required Courses ) -
Number of ECTS credits allocated8
Learning Outcomes of the course unitBy the end of the course, the students should be able to:
  1. Κατανοούν τους μηχανισμούς άμυνας του ανθρώπινου οργανισμού.
  2. Περιγράφουν την επούλωση ως προστατευτικό βιολογικό φαινόμενο.
  3. Kατανοούν τους παράγοντες που μπορεί να εμπλέκονται στην επιβράδυνση ή και αναστολή της επούλωσης.
  4. Εξηγούν τις επιπτώσεις της μη ομαλής επουλωτικής διαδικασίας.
  5. Αναλύουν και αναπτύσσουν κριτική σκέψη για τις φάσεις της μη φυσιολογικής επούλωσης ανάλογα με τον τύπο του τραύματος.
Mode of DeliveryFace-to-face
PrerequisitesNONECo-requisitesNONE
Recommended optional program componentsNONE
Course ContentsΑνατομία και φυσιολογία των στοιβάδων του δέρματος. Μηχανισμοί άμυνας. Φάσεις επούλωσης. Βλαπτικές συνέπειες της επούλωσης. Ανεπαρκής επούλωση και Υπερεπούλωση. Παράγοντες επιβράδυνσης  ή και αναστολής της επούλωσης. Τοπικοί παράγοντες που επιβραδύνουν ή και αναστέλλουν την επούλωση. Συστηματικοί παράγοντες και καταστάσεις που επιβραδύνουν ή και αναστέλλουν την επούλωση. Ορισμοί - Μικροβιολογία τραύματος. Επούλωση και χειρουργικό τραύμα, εγκαυματική νόσος, διαβητικό έλκος, αγγειακά έλκη, νεοπλασματικά έλκη.
Recommended and/or required reading:
Textbooks
  • Παθοφυσιολογία, Nairm M, Peate I. (2012) Εκδόσεις Πασχαλίδη.
  • Παθολογική Φυσιολογία: ΧαρσούληςΦ./ Βακάλης Δ. /(2004) Εκδότης: University Studio.
References
  • “Biology”, Campbell-Reece et al. Pearson, Benjamin, Cummings, San Francisco, 2008.
  • Βιολογία, Ζίφα Α./ Μαμούρης Ζ./ Μούτου Κ. (2008) Εκδότης: Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Θεσσαλίας.
Planned learning activities and teaching methods
Assessment methods and criteria
Continuous Assessment40%