Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το 22ο Παγκύπριο Επιστημονικό Συνέδριο του EOK

Με μεγάλη προσέλευση εκπαιδευτικών και ευρύτερου κοινού ολοκληρώθηκε το 22ο Παγκύπριο Επιστημονικό Συνέδριο του Εκπαιδευτικού Ομίλου Κύπρου (ΕΟΚ), σε συνεργασία με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο και την Έδρα UNESCO του Πανεπιστημίου Frederick για τη Δια Βίου Μάθηση και την Εκπαίδευση Ενηλίκων.

To Συνέδριο, με τίτλο «Οι εκπαιδευτικοί σε ένα μεταβαλλόμενο παρόν και ένα απροσδιόριστο μέλλον: Επαναπροσδιορίζοντας τον ρόλο μας», πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, 21 Οκτωβρίου 2023, στο Πανεπιστήμιο Frederick στη Λεμεσό.

Στην κεντρική ομιλία του Συνεδρίου, η Υπουργός Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας, Δρ Αθηνά Μηχαηλίδου, ανέπτυξε τον ρόλο του/της εκπαιδευτικού στη μετάβαση προς το σύγχρονο σχολείο, επικεντρώθηκε στις κύριες προκλήσεις που αντιμετωπίζει το σχολείο και αναφέρθηκε σε τρόπους αντιμετώπισης αυτών των προκλήσεων. Οι εισηγήσεις που ακολούθησαν, σε τρεις παράλληλες θεματικές, από εγνωσμένου κύρους εισηγητές/τριες και ακαδημαϊκούς, κάλυψαν ενδιαφέρουσες πτυχές που αφορούν στη διά βίου μάθηση, στον ψηφιακό μετασχηματισμό και στην εκπαίδευση για βιώσιμη ανάπτυξη (οικονομία/περιβάλλον/κοινωνία).

Το Συνέδριο χαιρέτισαν ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Frederick και Διευθυντής της Έδρας UNESCO, Καθηγητής Γιώργος Δημοσθένους, η Αναπληρώτρια Διευθύντρια του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου Κύπρου, Δρ Έλενα Χατζηκακού, και ο Πρόεδρος του Εκπαιδευτικού Ομίλου Κύπρου, κ. Δημήτρης Μικελλίδης.

Μέλη του ακαδημαϊκού προσωπικού του Πανεπιστημίου Frederick παρουσίασαν εισηγήσεις στο Συνέδριο. Ο Αναπληρωτής Πρόεδρος του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου, Καθηγητής Κώστας Καδής, μίλησε για την Πράσινη Συμφωνία της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ) και την Εκπαίδευση για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη ενώ η Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών της Αγωγής και Κοινωνικών Επιστημών, Καθηγήτρια Ρίτα Παναούρα, θαναφέρθηκε στη Δία Βίου Εκπαίδευση και τον ρόλο της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην επιμόρφωση και κατάρτιση του/της εκπαιδευτικού. Για την ποιοτική εκπαίδευση και ενσωμάτωση νέων και αναδυόμενων τεχνολογιών στην εκπαίδευση μίλησε η Δρ Νίκλεια Ετεοκλέους, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας και Πρόεδρος της Επιτροπής Εξ αποστάσεως Μάθησης του Πανεπιστημίου Frederick.

Το Συνέδριο ολοκληρώθηκε με παρουσίαση των πορισμάτων και με συζήτηση, στην οποία συμμετείχαν η Επίτροπος Προστασίας των Δικαιωμάτων του Παιδιού κα Δέσπω Μιχαηλίδου-Λιβανίου, ο Πρόεδρος της ΟΕΛΜΕΚ κ. Δημήτρης Ταλιαδώρος και η Πρόεδρος της ΠΟΕΔ, Δρ Μύρια Βασίλειου.

Στο πλαίσιο του Συνεδρίου, τιμήθηκε ο Διευθυντής Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης Δρ Κυπριανός Δ. Λούης, για την πολύχρονη και πολυεπίπεδη προσφορά του στα εκπαιδευτικά δρώμενα της Κύπρου.

Το Συνέδριο παρακολούθησαν πέραν των 200 εκπαιδευτικών όλων των βαθμίδων, οι οποίοι/ες είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με τους εισηγητές και τις εισηγήτριες και να προβληματιστούν για καίρια ζητήματα που αφορούν στην εκπαίδευση, σε μια εποχή έντονων προκλήσεων και πολλαπλών αντεγκλήσεων.

Το Συνέδριο πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο Μνημονίου Συνεργασίας της Έδρας UNESCO για τη Δια Βίου Μάθηση και Εκπαίδευση Ενηλίκων του Πανεπιστημίου Frederick και του Εκπαιδευτικού Ομίλου Κύπρου οι οποίοι θα συνεχίσουν την πολυεπίπεδη συνεργασία τους και με άλλες δράσεις.

Dr Athina Michaelidou Minister of Education Frederick University 2023Prof Costas Kadis Frederick University 2023Prof Rita Panaoura Frederick University 2023Dr N. Eteokleous Frederick University 2023