Αιτήσεις για το Μεταπτυχιακό «Διαπολιτισμικές Σπουδές και η Ελληνική ως 2η/Ξένη Γλώσσα»

Το Πανεπιστήμιο Frederick υπενθυμίζει την υποβολή αιτήσεων για το εξ αποστάσεως διαπανεπιστημιακό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών επιπέδου Μάστερ, με τίτλο «Διαπολιτισμικές Σπουδές και η Ελληνική ως 2η Γλώσσα». Το πρόγραμμα προσφέρεται από το Τμήμα Επιστημών της Αγωγής του Πανεπιστημίου Frederick και το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας.

Το Πρόγραμμα, μοναδικό στο είδος του σε Κύπρο και Ελλάδα, απευθύνεται τόσο σε εκπαιδευτικούς όσο και σε άτομα των οποίων η επαγγελματική ενασχόληση απαιτεί αυξημένη διαπολιτισμική επίγνωση, αλλά και σε κάθε σύγχρονο άνθρωπο που θα ήθελε να εμβαθύνει σε θέματα διαπολιτισμικότητας. Με δεδομένο ότι η κινητικότητα ποικίλων πληθυσμιακών ομάδων στην εποχή μας εντείνεται διαρκώς, η καθημερινότητα όλο και περισσότερων ανθρώπων απαιτεί τη συνύπαρξη με άτομα διαφορετικών λαών, γλωσσών, πολιτισμών, μια συνύπαρξη που μπορεί να μην αποτελεί επιλογή αλλά επιβεβλημένη πραγματικότητα.

Σκοπός του Μεταπτυχιακού Προγράμματος «Διαπολιτισμικές σπουδές και η Ελληνική ως 2η/Ξένη γλώσσα», είναι η εξειδικευμένη επιστημονική γνώση, η κατάρτιση και η εμβάθυνση στις διάφορες θεωρίες και στους στόχους μιας διαπολιτισμικής εκπαίδευσης. Μέσα από το Πρόγραμμα επιδιώκεται η απόκτηση ικανοτήτων που θα συμβάλουν στην εποικοδομητική συμβίωση μέσα σε ένα πολυπολιτισμικό κοινωνικό περιβάλλον. Παράλληλος αλλά απολύτως συναφής στόχος του προγράμματος είναι η εξειδίκευση των συμμετεχόντων/ουσών σε σημαντικά ζητήματα θεωρίας και πράξης για τη διδασκαλία της Ελληνικής ως 2ης/ξένης γλώσσας και η προσέγγιση σύγχρονων αρχών, μεθόδων και τεχνικών διδασκαλίας σε άτομα με διαφορετικές επικοινωνιακές, συναισθηματικές και μαθησιακές ανάγκες, ατομικούς ρυθμούς μάθησης, δεξιότητες και πολιτισμικές αναφορές (θρησκεία, έθιμα, συνήθειες, αξίες κ.λπ.).

Για περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα, τα ενδιαφερόμενα άτομα μπορούν να επισκεφτούν την ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου Frederick ή/και να επικοινωνήσουν με το Γραφείο Εισδοχής στη Λευκωσία (22394394) ή στη Λεμεσό (25730975) ή μέσω email στο adminfo@frederick.ac.cy.