Βράβευση φοιτητών/τριών στην έκθεση «Φτώχια γένους θηλυκού» στη Λεμεσό

Εγκαινιάστηκε στις 3 Νοεμβρίου έκθεση με τίτλο «Φτώχια γένους θηλυκού», στην οποία συμμετείχαν με έργα τους φοιτητές και φοιτήτριες του Τμήματος Τεχνών και Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Frederick.

Η έκθεση πραγματοποιήθηκε από τον Παγκύπριο Σύνδεσμο Μονογονεϊκών Οικογενειών και Φίλων σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Frederick και φιλοξενήθηκε στο Πολιτιστικό Κέντρο Πάνος Σολωμονίδης στη Λεμεσό μέχρι τις 5 Νοεμβρίου.

Τα εγκαίνια τέλεσε η κ. Τζόζη Χριστοδούλου, Επίτροπος Ισότητας των Φύλων, ενώ η κ. Αργεντούλα Ιωάννου, Πρόεδρος του Παγκύπριου Συνδέσμου Μονογονεϊκών Οικογενειών και Φίλων και η κ. Νατάσσα Φρειδερίκου, Πρόεδρος του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου Frederick.

Τα έργα των φοιτητών και φοιτητριών ήταν αποτέλεσμα συνεργασίας του Πανεπιστημίου με τον Σύνδεσμο, στο πλαίσιο της παιδαγωγικής πρωτοβουλίας Frederick University Living Lab (FULL), βασισμένης σε μια φοιτητοκεντρική προσέγγιση μάθησης και διδασκαλίας. Τα μαθήματα που προσφέρονται με αυτό τον τρόπο, γίνονται σε συνεργασία με την κοινωνία με κάποιο οργανισμό ή φορέα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, η συνεργασία με τον Σύνδεσμο Μονογονεικών Οικογενειών και Φίλων οδήγησε στη δημιουργία των έργων της έκθεσης τα οποία θα περιλαμβάνονται στο Ημερολόγιο 2024 του Συνδέσμου.

Υπό την καθοδήγηση της διδάσκουσας του μαθήματος Εικονογράφησης, κ. Χουρίκ Τοροσιάν, οι φοιτητές και φοιτήτριές μας δούλεψαν για 13 ολόκληρες εβδομάδες στο θέμα της γυναικείας φτώχιας, το ερεύνησαν, έμαθαν για τους παράγοντες που συντελούν σε αυτή και τις επιπτώσεις της στις γυναίκες και δημιούργησαν τα έργα τους.

Συγχαρητήρια σε όλους και όλες, ιδιαίτερα σε όσους τα έργα τους ξεχώρισαν και βραβεύθηκαν: στη Haifaa Abdulaal, στην Ανδριάνθη Ανδρέου και στον Φίλιππο Τύμβιο.