Υδάτινα και Θαλάσσια Οικοσυστήματα: Ανταλλαγή γνώσης σε συνέδριο στο Rostock της Γερμανίας

Μέλη του ακαδημαϊκού και ερευνητικού προσωπικού του Πανεπιστημίου Frederick συμμετείχαν στο Συνέδριο «Υδάτινα και Θαλάσσια Οικοσυστήματα: Προκλήσεις και Ευκαιρίες για Βιώσιμη Ανάπτυξη», το οποίο διοργάνωσε η κοινοπραξία Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων EU-CONEXUS, στο Rostock της Γερμανίας.

Διαφορετικές ερευνητικές κοινότητες που συνδέονται με τα Πανεπιστήμια-μέλη της κοινοπραξίας EU-CONEXUS, ανάμεσά τους το Πανεπιστήμιο Frederick, συναντήθηκαν για ανταλλαγή γνώσης σχετικά με τη βιωσιμότητα των παράκτιων περιοχών.

Κατά τη διάρκεια του Συνεδρίου, οι ερευνητές ανέδειξαν την ποικιλομορφία των προκλήσεων αλλά και των ευκαιριών και λύσεων σε τέσσερις παράλληλες συνεδρίες που επικεντρώθηκαν:
- Στον τομέα του marine engineering
- Στις Κοινωνικές, Πολιτιστικές και Ανθρωπιστικές Επιστήμες
- Στις Επιστήμες Ζωής και Βιοτεχνολογίας
- Στις Περιβαλλοντικές Επιστήμες και τη Βιοποικιλότητα

Ακαδημαϊκοί και ερευνητές/τριες από το Πανεπιστήμιο Frederick ταξίδεψαν στη Γερμανία για το Συνέδριο και μοιράστηκαν την εμπειρογνωμοσύνη τους στα αντίστοιχα πεδία τους: η Δρ. Μαρία Καλουρκώτη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια και αναπληρώτρια Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου, ο Δρ. Χαράλαμπος Χάσος, Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών, ο Δρ. Δημήτρης Κλείτου, Επισκέπτης Λέκτορας στο Τμήμα Ναυτιλίας και Εμπορίου, ο Δρ. Κωνσταντίνος Κουνναμάς, Διευθυντής της Μονάδας Διατήρησης της Φύσης του Πανεπιστημίου, ο Δρ. Γρηγόρης Καλνής, Επίκουρος Καθηγητής στο Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, η Δρ. Σοφία Καραβέργου, Ειδικό Διδακτικό Προσωπικό στο Τμήμα Φαρμακευτικής, και ο κ. Σάββας Ευριπίδου, Υπεύθυνος Υποστήριξης Ανάπτυξης Έργων του EU-CONEXUS.
CKounnamas EU CONEXUS Conference 2023 Nature Conservation Unit MRikkou EU CONEXUS Conference 2023 ChHasos EU CONEXUS Conference 2023 DKlitou EU CONEXUS Conference 2023