Επίτιμα μέλη του ICOMOS Kύπρου ο Καθ. Τουλιάτος και η Καθ. Παλυβού

Τα δύο μέλη του ακαδημαϊκού προσωπικού του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών τιμήθηκαν για το εξέχον επιστημονικό τους έργο και την πολύχρονη συνεισφορά τους στην προστασία της πολιτιστικής κληρονομιάς Κύπρου και Ελλάδας.

Το Πανεπιστήμιο Frederick συγχαίρει θερμά τον Καθηγητή Παναγιώτη Τουλιάτο και την Καθηγήτρια Κλαίρη Παλυβού, μέλη του ακαδημαϊκού προσωπικού του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, για την ανακήρυξή τους σε Επίτιμα Μέλη του ICOMOS Κύπρου, τμήματος του Διεθνούς Συμβουλίου Μνημείων και Αρχαιολογικών Χώρων. Το ICOMOS Κύπρου τίμησε τους δύο ακαδημαϊκούς, σε αναγνώριση του εξέχοντος επιστημονικού τους έργου και της πολύτιμης συνεισφοράς τους στην προστασία και ανάδειξη της πολιτιστικής μας κληρονομιάς.

Οι δύο Καθηγητές τιμήθηκαν στο πλαίσιο Ημερίδας με θέμα «Τα Κονιάματα στην Παράδοσή μας – Χρήση Κονιαμάτων σε Παραδοσιακές Οικοδομές και Μνημεία», στην παρουσία της Υφυπουργού Πολιτισμού, Δρ Βασιλικής Κασσιανίδου. «Η ανακήρυξη αυτή αποτελεί την ελάχιστη αναγνώριση της πολύτιμης και πολύχρονης συνεισφοράς τους τόσο στην επιστημονική έρευνα και την εκπόνηση έργων, όσο και στην εκπαίδευση πολυάριθμων νέων φοιτητών/τριών και ερευνητών/τριών στον ελλαδικό και κυπριακό χώρο», ανέφερε στην ομιλία της η Δρ Κασσιανίδου.

Τόσο ο Καθηγητής Τουλιάτος όσο και η Καθηγήτρια Παλυβού ήταν ανάμεσα στους/στις εισηγητές/τριες της Ημερίδας, την οποία συνδιοργάνωσαν το Επιστημονικό και Τεχνικό Επιμελητήριο Κύπρου (ΕΤΕΚ) και το ICOMOS Κύπρου σε συνεργασία με την Επιστημονική Επιτροπή «Μνημεία και Παραδοσιακές Οικοδομές» του ΕΤΕΚ, υπό την αιγίδα του Υφυπουργείου Πολιτισμού. Στην Ημερίδα συμμετείχαν, ακόμη, με ομιλίες τους, ο Καθ. Αστέριος Μπακόλας, Καθηγητής στη Σχολή Χημικών Μηχανικών του Τομέα Επιστήμης και Τεχνικής των Υλικών στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, ο Καθ. Ιωάννης Ιωάννου, Καθηγητής στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Κύπρου, και η Δρ. Μαρία Φιλοκύπρου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στο Τμήμα Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου Κύπρου.

Ο Καθηγητής Παναγιώτης Τουλιάτος, Ομότιμος Καθηγητής στο Μετσόβιο Πολυτεχνείο, είναι μέλος του ακαδημαϊκού προσωπικού του Τμήματος Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου Frederick από την έναρξή του, αφού ο ίδιος συντόνισε τη δημιουργία του, το 2008. Διετέλεσε Πρόεδρος του Τμήματος μέχρι πρόσφατα. Η Καθηγήτρια Κλαίρη Παλυβού, Ομότιμη Καθηγήτρια του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, είναι επισκέπτρια Καθηγήτρια στο Τμήμα εδώ και πολλά χρόνια.

Σημειώνεται πως ο Καθ. Τουλιάτος διδάσκει στο διατμηματικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα στη «Συντήρηση και Αποκατάσταση Ιστορικών Κατασκευών και Μνημείων», το οποίο επίσης συντονίζει. Στο ίδιο πρόγραμμα διδάσκει η Καθ. Παλυβού. Στόχος του μεταπτυχιακού προγράμματος είναι η συμβολή της επιστημονικής γνώσης στην προστασία και προαγωγή του ανθρώπινου πολιτισμού μέσα από την έρευνα και τη διδασκαλία ειδικών θεμάτων προστασίας και αποκατάστασης ιστορικών και μνημειακών κατασκευών, ως φορείς τέχνης και τεχνικής, αλλά και ως φορείς ιστορικής μνήμης και αειφόρου ανάπτυξης. Ο Καθηγητής Τουλιάτος είναι, επιπλέον, επικεφαλής της Ερευνητικής Μονάδας Ιστορικών Κατασκευαστικών Δομών του Πανεπιστημίου Frederick.

panayiotis touliatos claire palivou frederick university 2024Panayiotis Touliatos Konstantinos Konstanti ETEK Frederick University 2024Claire Palyvou ICOMOS Frederick University 2024