Αρχιτεκτονική και Ψυχανάλυση – Φαντασίωση και Κατασκευή Αυτή την Παρασκευή, μία ακόμα διαφορετική εκδήλωση, στο Πανεπιστήμιο Frederick

Ποια η σχέση της ψυχανάλυσης με την αρχιτεκτονική;

Πόσο επιδρά στην ψυχική μας ισορροπία η διαμόρφωση του Αστικού τοπίου έτσι όπως αυτό συντίθεται από την αισθητική των κτιρίων στα οποία ζούμε και δουλεύουμε;

Μια αισθητική και ψυχολογική επίδραση, που  δεν μπορούμε να αποφύγουμε.

Τι σκέφτονται οι αρχιτέκτονες όταν σχεδιάζουν τα κτίρια και πόσο η δημιουργικότητά τους λαμβάνει υπόψη της τις επιπτώσεις στην καθημερινότητα μιας κοινωνίας;

Όλα αυτά, και όχι μόνο, θα μας απασχολήσουν την Παρασκευή στις 14 Οκτωβρίου από τις 6 το απόγευμα, στην Αίθουσα Τελετών «Τάσσος Παπαδόπουλος» του Πανεπιστημίου Frederickστην εκδήλωση με τίτλο:

Αρχιτεκτονική και Ψυχανάλυση – Φαντασίωση και Κατασκευή

Εισηγητής ο διακεκριμένος Δρ Νίκος Σιδέρης, Ψυχίατρος, Ψυχαναλυτής και Συγγραφέας. Διδάσκει  στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών της Αρχιτεκτονικής Σχολής, του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου στην Αθήνα.

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αναμένεται η ομιλία του, που στοχεύει όχι μόνο σε ειδικούς αλλά και στο ευρύτερο κοινό, αφού εύλογα, όλοι, χωρίς καμία απολύτως εξαίρεση βιώνουμε την επίδραση της αρχιτεκτονικής φόρμας κάθε μέρα.

Την εκδήλωση και τη συζήτηση που θα ακολουθήσει, θα συντονίσει ο Πρόεδρος του Τμήματος Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου Frederick, Καθηγητής Παναγιώτης Τουλιάτος.

Πρόσκληση