Φοιτητικοί Όμιλοι Αθλημάτων: Rock Climbing Excursion 2016-17

Ακόμη μία συναρπαστική εμπειρία είχαν οι φοιτητές του Πανεπιστημίου Frederick, αφού το Σαββατοκύριακο 5 και 6  Νοεμβρίου, αναρριχήθηκαν στην υπέροχη τοποθεσία της Δρούσιας στην Πάφο.

Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, 35 συνολικά φοιτητές και φοιτήτριες παρακολούθησαν τα μαθήματα αναρρίχησης και καταρρίχησης σε εσωτερικό χώρο, αλλά και σε πραγματικό βράχο αναρρίχησης στην όμορφη περιοχή της Ίνιας, που θεωρείται ως μία από τις κορυφαίες τοποθεσίες για αναρρίχηση στην Κύπρο.

Το πρόγραμμα που παρακολούθησαν οι φοιτητές ήταν χωρισμένο σε δυο μέρη:

1. Πρακτική και μέθοδοι αναρρίχησης σε κλειστό χώρο.
  2. Πρακτική αναρρίχησης και καταρρίχησης σε πραγματικό χώρο.

Τα πρακτικά  μαθήματα έγιναν στις εγκαταστάσεις του Mountain Sports and Rescue Centre στη Λευκωσία.

H όλη εξόρμηση οργανώθηκε από το Αθλητικό Γραφείο του Πανεπιστημίου σε συνεργασία με επαγγελματική σχολή αναρρίχησης και επιχορηγήθηκε από το Πανεπιστήμιο Frederick και το πρόγραμμα ΦΟΑ (Φοιτητικοί Όμιλοι Αθλημάτων).