Διάλεξη με θέμα «Μικροζωνικές Μελέτες: Το βασικό εργαλείο της πολιτείας για αντισεισμικό σχεδιασμό, εκτίμησης της σεισμικής τρωτότητας των κατασκευών και διαχείρισης προσεισμικών και μετασεισμικών καταστάσεων»

Το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Frederick και το Τμήμα Γεωλογικής Επισκόπησης του Υπουργείου Γεωργίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος, στο πλαίσιο υλοποίησης της Μικροζωνικής Μελέτης σε μέρος της έκτασης της επαρχίας Αμμοχώστου, διοργανώνουν σε συνεργασία με το Επιστημονικό και Τεχνικό Επιμελητήριο Κύπρου (ΕΤΕΚ) και το Σύλλογο Πολιτικών Μηχανικών Κύπρου (ΣΠΟΛΜΗΚ) διάλεξη με τίτλο: «ΜΙΚΡΟΖΩΝΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ: Το βασικό εργαλείο της πολιτείας για αντισεισμικό σχεδιασμό, εκτίμησης της σεισμικής τρωτότητας των κατασκευών και διαχείρισης προσεισμικών και μετασεισμικών καταστάσεων». Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 19 Σεπτεμβρίου στις 18.30, στην Αίθουσα «Τάσσος Παπαδόπουλος», Νέο Κτίριο (1ος Όροφος), στη Λευκωσία.

Βασικός ομιλητής, θα είναι ο Καθηγητής Κυριαζής Πιτιλάκης, Καθηγητής στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και Πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Ένωσης Αντισεισμικής Μηχανικής (ΕΑΕΕ).

Πρόσκληση/ Πρόγραμμα