Πανεπιστήμιο Frederick: 6η ημερίδα Παιδικής Λογοτεχνίας «Μια εικόνα, χίλιες ιστορίες…!»

Στην αμφίδρομη σχέση ανάμεσα στη λεκτική και την οπτική αφήγηση, στα γνωρίσματα του εικονογραφημένου παιδικού βιβλίου και του εικονοβιβλίου, καθώς και την αξιοποίησή τους στο νηπιαγωγείο για σκοπούς φιλαναγνωσίας και ολόπλευρης ανάπτυξης του παιδιού, αφιερώθηκε η 6η Ημερίδα Παιδικής Λογοτεχνίας, με θέμα «Μια εικόνα, χίλιες ιστορίες...!». Η Ημερίδα διοργανώθηκε από το Τμήμα Επιστημών της Αγωγής του Πανεπιστημίου Frederick, σε συνεργασία με το Βιβλιοπωλείο Rivergate, την Παγκύπρια Οργάνωση Ελλήνων Διδασκάλων Π.Ο.Ε.Δ και τον Κυπριακό Σύνδεσμο Παιδικού Νεανικού Βιβλίου.

Αθρόα ήταν η συμμετοχή των νηπιαγωγών, στους οποίους απευθυνόταν η ημερίδα. Στην κατάμεστη αίθουσα «Τάσσος Παπαδόπουλος» του Πανεπιστημίου Frederick διεξήχθη εισαγωγική συζήτηση γύρω από το θέμα της ημερίδας, με τους καταξιωμένους συγγραφείς παιδικής λογοτεχνίας Μαριβίτα Γραμματικάκη, Λιάνα Δενεζάκη, Βαγγέλη Ηλιόπουλο, Μαριλένα Καββαδά και Αντώνη Παπαθεοδούλου να προσεγγίζουν και να αναπτύσσουν το θέμα της ημερίδας από εκπαιδευτική και συγγραφική σκοπιά.

Ακολούθησαν δύο κύκλοι βιωματικών εργαστηρίων, που απέσπασαν τα ενθουσιώδη σχόλια των εκπαιδευτικών:

Μαριβίτα Γραμματικάκη: «Εσωτερικό παιδί και παραμύθι»

Λιάνα Δενεζάκη: «Μία εικόνα 1.000 ιστορίες!»

Βαγγέλης Ηλιόπουλος: «Βρες της εικόνας τα κρυμμένα μυστικά!»

Μαριλένα Καββαδά: «Αξιοποίηση των εικονοβιβλίων στις τάξεις των μικρών παιδιών»

Αντώνης Παπαθεοδούλου: «Μια λέξη χίλιες εικόνες»