The Journey</br>To My Success

The Journey
To My Success

Αντώνης Αντωνίου:
«Επιτυχία είναι να μην επαναπαύεσαι αλλά να κοιτάς πάντα μπροστά»

Antonis Antoniou Law graduate Frederick University

Εργάστηκα στην Αστυνομία για συνολικά 22 χρόνια. Από την αρχή σχεδόν μπήκα στον τομέα της διερεύνησης τροχαίων δυστυχημάτων και το 2014 απέκτησα από Αγγλικό Πανεπιστήμιο δίπλωμα στη δικανική διερεύνηση συγκρούσεων. Ο συνδυασμός του εν λόγω διπλώματος με την πολύχρονη ενασχόλησή μου με τη διερεύνηση οδικών τροχαίων συγκρούσεων, με έχρησαν εμπειρογνώμονα του τομέα αυτού. Παρουσιαζόμουν στο δικαστήριο σε υποθέσεις που αφορούσαν κυρίως θανατηφόρα και σοβαρά δυστυχήματα και μετά από αρκετή εμπειρία και υποθέσεις που χειρίστηκα, προέκυψε η επιθυμία μου να ακολουθήσω τη Νομική.

Mε έπεισε η ομάδα των καθηγητών που διδάσκουν στο Τμήμα Νομικής και το γεγονός ότι υπήρχαν απογευματινά μαθήματα και δη στη Λεμεσό. Δεν μου πήρε παρά μερικές ώρες για να το αποφασίσω

Όταν πήρα την απόφαση να σπουδάσω Νομική, ήμουνα ήδη 39 χρονών και είχα ένα πλάνο στο μυαλό μου για το πού ήθελα να πάω επαγγελματικά. Αντιλαμβάνεστε ότι δεν είχα ούτε χρόνο ούτε χρήμα για χάσιμο. Έψαξα αρκετά τις επιλογές που είχα στη διάθεσή μου και κατέληξα στο Πανεπιστήμιο Frederick. Αυτό που με έπεισε ήταν η ομάδα των καθηγητών που δίδασκαν στο Τμήμα και το γεγονός ότι υπήρχαν απογευματινά μαθήματα και δη στη Λεμεσό, άρα με βόλευε. Δεν μου πήρε παρά μερικές ώρες για να το αποφασίσω.

Οι σπουδές μου στο Πανεπιστήμιο Frederick ήταν μια πολύ θετική εμπειρία. Τόσο από πλευράς ευελιξίας και διευκολύνσεων χρόνου, ώστε να μπορώ να εργάζομαι, όσο και από πλευράς καθηγητών, ποιότητας και επικοινωνίας με το Πανεπιστήμιο. Από τους καθηγητές ξεχωρίζω τους Κώστα Κουρούπη, Γιώργο Χριστοφίδη, Αντρέα Πασχαλίδη, Σωτήρη Θεοχαρίδη, Γεωργιάδη, Δράκο, Καραγκούνη και Μίχα. Υπήρξε μια πολύ καλή χημεία και μια σχέση που με βοήθησε πολύ να πάω στο επόμενο στάδιο της ζωής μου.

Antonis Antoniou Law graduate Frederick University

Στο Τμήμα εμείς οι μεγαλύτεροι θεωρώ ότι επηρεάσαμε θετικά τους μικρότερους φοιτητές. Είχαμε μπει με έναν σκοπό και ήμασταν αφοσιωμένοι και συγκεντρωμένοι σ’ αυτό που κάναμε. Επειδή εργαζόμασταν και δεν είχαμε πολύ χρόνο για διάβασμα, προσπαθούσαμε να μάθουμε όσο πιο πολλά μπορούσαμε στην τάξη. Οι νεαροί φοιτητές νομίζω ότι έβλεπαν το δικό μας πάθος και επηρεάζονταν θετικά. Μάλιστα είχαμε έρθει όλοι κοντά, γίναμε μια παρέα ανεξαρτήτως ηλικίας.

Ξεκινήσαμε το γραφείο μας το 2022. Οι μισοί είμαστε απόφοιτοι και απόφοιτες του Τμήματος Νομικής του Πανεπιστημίου Frederick!

Τελειώνοντας τη Νομική του Πανεπιστημίου Frederick πήγα για πρακτική άσκηση στη Νομική Υπηρεσία με άδεια άνευ απολαβών από την Αστυνομία. Ήμουν ήδη σε μια νέα πορεία, ήθελα να επενδύσω στην προσωπική μου εξέλιξη και βλέποντας τους περιορισμούς που υπήρχαν για ανέλιξη στην Αστυνομία, μόλις πέρασα τις εξετάσεις του Νομικού Συμβουλίου, έδωσα παραίτηση. Στην πρακτική μου άσκηση γνώρισα τον δικηγόρο Πολύμνιο Μιχαηλίδη, με τον οποίο βρήκαμε ότι έχουμε κοινές αξίες και συνισταμένες κι έτσι αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε τη δικηγορική μας εταιρεία «Π. Μιχαηλίδης & Α. Αντωνίου Δ.Ε.Π.Ε.».

Ξεκινήσαμε το γραφείο μας το 2022 και αυτή τη στιγμή εργαζόμαστε συνολικά τέσσερις δικηγόροι, τρεις βοηθοί και μία ασκούμενη δικηγόρος. Οι μισοί είμαστε απόφοιτοι και απόφοιτες του Τμήματος Νομικής του Πανεπιστημίου Frederick! Αυτό που αναζητούσαμε κι εγώ και ο Πολύμνιος στελεχώνοντας το γραφείο μας, ήταν ακέραιους χαρακτήρες και ανθρώπους που να αγαπάνε το αντικείμενο και να έχουν θέληση να το εξελίξουν. Επειδή και οι δύο έχουμε την εξειδίκευση στο θέμα των τροχαίων ατυχημάτων και πιστεύουμε πολύ στην εξειδίκευση, θέλαμε άτομα που να μπορούν να ακολουθήσουν, ώστε να γίνουμε μια δυνατή ομάδα.

Προσπαθούμε να διευρύνουμε τις γνώσεις μας και να τις μεταδώσουμε ώστε να μην εργαζόμαστε ως άτομα, αλλά ως μια ομάδα έμπειρη και εξειδικευμένη στον τομέα της. Εκτός από την εξειδίκευση, πιστεύουμε πολύ στην ομαδική δουλειά. Θεωρώ ότι η πολύχρονη πείρα στη διερεύνηση, σε συνδυασμό με την εμπειρογνωμοσύνη, λειτουργούν ενισχυτικά σε αυτό που λέμε εξειδίκευση. Η Νομική δεν είναι ένα πτυχίο. Είναι θέμα θέλησης να μην εφησυχάζεις ποτέ και να προχωράς πάντα μπροστά.

Ο ορισμός της επιτυχίας για μένα είναι να μην επαναπαύεται κανείς εκεί που βρίσκεται. Να μην ικανοποιείται με αυτά που ήδη έχει πετύχει. Να κοιτάζει πάντα μπροστά και ψηλά. Σε οτιδήποτε κι αν κάνεις, έρχεται ένας κορεσμός, ένα τέλμα. Εκεί είναι η στιγμή να ρισκάρεις, να στοχεύσεις και να πας παρακάτω, στο επόμενο βήμα. Αυτό που λέμε να είσαι ανήσυχο πνεύμα. Οτιδήποτε κι αν κάνεις, δεν πρέπει να έχει οροφή. Σε κάθε σου επιτυχία να λες «πάμε παρακάτω» και να μετακινείς τον στόχο προς τα πάνω.