Κάνε τώρα αίτηση για υποτροφία για το Κοινό Μεταπτυχιακό στη Θαλάσσια Βιοτεχνολογία

Η Ευρωπαϊκή Συμμαχία Πανεπιστημίων, EU-CONEXUS, στην οποία πλήρες μέρος είναι το Πανεπιστήμιο Frederick προσφέρει το Κοινό Μεταπτυχιακό στη Θαλάσσια Βιοτεχνολογία. Η ανοικτή πρόσκληση για υποτροφίες Erasmus Mundus είναι διαθέσιμη μέχρι τις 31 Ιανουαρίου 2024.

Δικτυώσου με επαγγελματίες στον τομέα της θαλάσσιας βιοτεχνολογίας και προσάρμοσε την καριέρα σου μέσω μιας από τις τέσσερις εξειδικεύσεις: (1) Καινοτόμα Βιοπροϊόντα για το Μέλλον, (2) Βλεμματική Βιομάζα, (3) Θαλάσσια Βιο-Εργοστάσια, (4) Θαλάσσια Βιοτεχνολογία Ιχθυοκαλλιέργειας.

Τα μαθήματα του προγράμματος ξεκινούν τον Σεπτέμβριο του 2024 και η γλώσσα διδασκαλίας είναι τα Αγγλικά. Οι φοιτητές θα έχουν τη δυνατότητα να σπουδάσουν στα πανεπιστήμια-μέλη του EU-CONEXUS στην Ισπανία (La Universidad Catolica de Valencia) και τη Γαλλία (La Rochelle University), καθώς και σε άλλα πανεπιστήμια που συμμετέχουν στο πρόγραμμα: Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Ελλάδα), Klaipeda University (Λιθουανία), University of Zadar (Κροατία), Technical University of Civil Engineering Bucharest (Ρουμανία).

Γιατί να επιλέξω αυτό το πρόγραμμα;

Μάθε από τους καλύτερους:
Κάνε εγγραφή και μάθε από ομάδα ειδικών, σε πρωτοποριακή έρευνα στην γαλάζια βιοτεχνολογία. Μάθε από κορυφαίους επαγγελματίες του κλάδου, οι οποίοι φέρνουν την εμπειρία τους στα μαθήματα.

Διεθνής Πανεπιστημιούπολη:
Το Μεταπτυχιακό πρόγραμμα προσφέρει στους φοιτητές πολλαπλές επιλογές κινητικότητας εντός της συμμαχίας: ζήσε σε τουλάχιστον τρεις διαφορετικές κουλτούρες και νοοτροπίες, και απόλαυσε μια μεγάλη γκάμα κοινωνικών και αθλητικών δραστηριοτήτων σε όλες τις Πανεπιστημιουπόλεις.

Υποτροφίες και Χορηγίες:
Το Μεταπτυχιακό πρόγραμμα παρέχει υποτροφίες Erasmus Mundus για άριστα ακαδημαϊκά προφίλ που χρειάζονται οικονομική υποστήριξη. Μια υποτροφία Erasmus Mundus καλύπτει τα δίδακτρα, τη διαμονή, και τα μεταφορικά έξοδα (€1400 τον μήνα για 22 μήνες).

Οι απόφοιτοι μπορούν να αξιοποιήσουν ευκαιρίες εργασίας στους τομείς της υγείας, της καλλυντικής και της αγροτοτροφικής βιομηχανίας για να φτάσουν σε νέες αγορές και τομείς. Μπορούν επίσης να δραστηριοποιηθούν στην κατασκευή νέων λειτουργικών προϊόντων από θαλάσσιους πόρους, στη βιοτεχνολογία στον τομέα της ιχθυοκαλλιέργειας, όπως η διαχείριση προηγμένων προγραμμάτων εκτροφής, η εκτίμηση των σημαντικών ασθενειών των υδατοβίων οργανισμών, η τροποποίηση του μεταβολισμού των μορίων στους ζωντανούς οργανισμούς και η υποστήριξη στη σύγχρονη έρευνα για την πρακτική ανάπτυξη της ιχθυοκαλλιέργειας και την επεξεργασία θαλασσινών τροφίμων.

Βρες όλες τις πληροφορίες στην ιστοσελίδα του EU-CONEXUS εδώ. Για πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις, μπορείς επίσης να επικοινωνήσεις με το Γραφείο Εισδοχών στο admission.mb@eu-conexus.eu.