Υποβολή συμμετοχών στα Βραβεία της Κοινοπολιτειακής Ένωσης Αρχιτεκτόνων 2024

Αρχιτέκτονες και φοιτητές/τριες Αρχιτεκτονικής καλούνται να υποβάλουν τις συμμετοχές τους στα φετινά Βραβεία Αρχιτεκτονικής CAA 2024, που προκηρύσσει η Κοινοπολιτειακή Ένωση Αρχιτεκτόνων (Commonwealth Association of Architects).

Τα Βραβεία CAA αναγνωρίζουν αρχιτεκτονικά έργα που αντιμετωπίζουν τις σύγχρονες προκλήσεις, όπως η αλλαγή του κλίματος και η αστικοποίηση. Στα Βραβεία CAA μπορούν να συμμετάσχουν όλοι/ες οι εγγεγραμμένοι/ες αρχιτέκτονες - μέλη οργανισμού μέλους της Κοινοπολιτειακής Ένωσης Αρχιτεκτόνων, και φοιτητές/τριες αναγνωρισμένων Ακαδημαϊκών Ιδρυμάτων που συνδέονται με χώρες-μέλη της Κοινοπολιτείας.

Τα έργα που υποβάλλονται ως υποψήφια για βράβευση πρέπει να ανταποκρίνονται στις σύγχρονες προκλήσεις και να λαμβάνουν υπόψη τα ζητήματα ευαλωτότητας, ανισότητας και απώλειας της βιοποικιλότητας.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Δρ Βύρων Ιωάννου, Πρόεδρος του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Πανεπιστημίου μας, είναι μέλος της Κριτικής Επιτροπής των Βραβείων στην κατηγορία «Εκπαίδευση», εκπροσωπώντας την Ευρωπαϊκή ήπειρο.

Κατηγορίες Βραβείων

- Βραβείο Συνολικής Προσφοράς

(1) Βραβείο Συνολικής Προσφοράς CAA (γνωστό ως Βραβείο Συνολικής Προσφοράς CAA Robert Matthew): Το Βραβείο Συνολικής Προσφοράς CAA αναγνωρίζει έναν/μια αρχιτέκτονα της Κοινοπολιτείας ή μια αρχιτεκτονική πρακτική, με σημαντική συμβολή στην εξέλιξη της αρχιτεκτονικής στην Κοινοπολιτεία σε βάθος χρόνου.

- Βραβεία Επαγγελματικής Πρακτικής

(2) Βραβείο Περιβαλλοντικού Αντίκτυπου CAA: Το Βραβείο Περιβαλλοντικού Αντίκτυπου CAA αναγνωρίζει το αρχιτεκτονικό έργο που κατάφερε να έχει σημαντικό θετικό αντίκτυπο σε τομείς όπως η κυκλική οικονομία, η ενέργεια, το νερό, η οικολογία και η βιοποικιλότητα, η συνδεσιμότητα και/ή οι μεταφορές.

(3) Βραβείο Κοινωνικού Αντίκτυπου CAA: Το Βραβείο Κοινωνικού Αντίκτυπου CAA αναγνωρίζει το αρχιτεκτονικό έργο που κατάφερε να έχει σημαντικό θετικό αντίκτυπο σε τομείς όπως η προσιτότητα, η ανάπτυξη της κοινότητας, η υγεία και ευεξία και η κοινωνική αξία.

- Βραβεία Εκπαίδευσης

(4) Βραβείο Φοιτητή/τριας CAA: Το Βραβείο Φοιτητή/τριας CAA αναγνωρίζει το έργο φοιτητών/τριών (πρωτοετών έως τριτοετών) που αντιμετωπίζει με δημιουργικό τρόπο ζητήματα σχετικά με την κοινωνική, οικονομική και περιβαλλοντική ευημερία στο πλαίσιο της τρέχουσας κρίσης της βιοποικιλότητας και της κλιματικής κρίσης.

(5) Βραβείο Προέδρου CAA: Το Βραβείο Προέδρου CAA αναγνωρίζει το έργο φοιτητών/τριών (στο 4ο, 5ο και 6ο έτος σπουδών) που αντιμετωπίζει κριτικά και δημιουργικά ζητήματα σχετικά με την κοινωνική, οικονομική και περιβαλλοντική ευημερία στο πλαίσιο της τρέχουσας κρίσης της βιοποικιλότητας και της κλιματικής κρίσης.

Δυνατότητα συμμετοχής

Οι υποβολές για το Βραβείο Φοιτητή/τριας CAA και το Βραβείο Προέδρου CAA θα πρέπει να υποβληθούν από το Τμήμα του Πανεπιστημίου τους και θα πρέπει να έχουν παραχθεί από έναν/μια φοιτητή/τρια ή μια ομάδα έως τριών φοιτητών/τριών από πιστοποιημένο Πανεπιστήμιο χώρας-μέλους της Κοινοπολιτειακής Ένωσης Αρχιτεκτόνων κατά τα ακαδημαϊκά έτη 2022-2023 ή 2023-2024. Το Πανεπιστήμιο Frederick περιλαμβάνεται στη λίστα των επιλέξιμων αρχιτεκτονικών σχολών.

Μέλη της Κριτικής Επιτροπής

Συνολική συνεισφορά και Επαγγελματική Πρακτική
Πρόεδρος Επαγγελματικής Πρακτικής Κοινοπολιτειακής Ένωσης Αρχιτεκτόνων: Κα. Mina Hasman (Ηνωμένο Βασίλειο)
Καραϊβική και Αμερικές: Κ. Bryan Bullen, (Γρανάδα)
Ευρώπη: Κα. Nana Biamah-Ofosu (Ηνωμένο Βασίλειο)
Αφρική: Κ. Christian Benimana (Ρουάντα)
Ασία: Καθ. Rafiq Azam, (Μπανγκλαντές)
Ειρηνικός: Κα. Caroline Pidcock, (Αυστραλία)

Εκπαίδευση
Πρόεδρος Εκπαίδευσης Κοινοπολιτειακής Ένωσης Αρχιτεκτόνων: Κ. Alex Ndibwami, (Κιγκάλι, Ρουάντα)
Καραϊβική και Αμερικές: Κα. Nooshin Esmaeili, (Καναδάς)
Ευρώπη: Δρ Βύρων Ιωάννου, (Κύπρος)
Αφρική: Δρ Hermie Delport, (Νότια Αφρική)
Ασία: Καθ. Sajida Haider Vandal, (Πακιστάν)
Ειρηνικός: Δρ Rachel Hurst, (Αυστραλία)

Μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες για τις κατηγορίες βραβείων, τα κριτήρια βράβευσης, το πρόγραμμα βραβείων και τα κριτήρια υποβολής εδώ.

Η προθεσμία για τις Κατηγορίες 1, 2 και 3 είναι η 19η Απριλίου 2024 και η προθεσμία για τις Κατηγορίες 4 και 5 είναι η 31η Μαΐου 2024. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε επίσης να δείτε στην επίσημη ιστοσελίδα εδώ.