Υποτροφίες σε φοιτητές/τριες του Πανεπιστημίου από τη Huawei και το πρόγραμμα Seeds for the Future

Το Πανεπιστήμιο Frederick συγχαίρει θερμά τους πέντε φοιτητές και φοιτήτριές του, που έλαβαν υποτροφίες με τη μορφή οικονομικής ενίσχυσης των σπουδών τους από το πρόγραμμα Seeds for the Future της εταιρείας Huawei.

Ο τεχνολογικός κολοσσός, στηρίζοντας νέες και νέους από όλο τον κόσμο με την προοπτική να μετασχηματίσουν το μέλλον της τεχνολογίας, προσφέρει τα τελευταία χρόνια κίνητρα και ευκαιρίες μέσω της εκπαίδευσης. Φέτος, προσφέρθηκαν 30 συνολικά υποτροφίες σε φοιτητές και φοιτήτριες από τα δύο κρατικά και τρία ιδιωτικά πανεπιστήμια, σε κλάδους Τεχνολογίας, Πληροφορικής και Επικοινωνιών.

Αυτή ήταν η δεύτερη φορά που απονεμήθηκαν οι υποτροφίες στην Κύπρο μέσω του προγράμματος Seeds for the Future της Huawei και το Πανεπιστήμιο Frederick συμμετείχε και στις δύο χρονιές με φοιτητές και φοιτήτριές του. Από το φετινό πρόγραμμα επωφελήθηκαν πέντε φοιτητές και φοιτήτριες του Πανεπιστημίου που φοιτούν στα προγράμματα Πληροφορικής και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών. Πρόκειται για τους: Christy Karam, Daniil Marchanka, Marco Haber, Μοδέστος Λουκά και Νικόλας Τέγγερης.

Η Πρόεδρος Συμβουλίου του Πανεπιστημίου Frederick, κα Νατάσσα Φρειδερίκου, στον χαιρετισμό της κατά την εκδήλωση απονομής των βραβείων την Παρασκευή, 5 Απριλίου, τόνισε τη δέσμευση του Πανεπιστημίου στην αριστεία της εκπαίδευσης στους τομείς της Τεχνολογίας και της Μηχανολογίας. «Το Πανεπιστήμιο Frederick έχει μακρά ιστορία στους τομείς της Μηχανολογίας και της Τεχνολογίας και παραμένει αφοσιωμένο στο να αναπτύσσει τα πιο λαμπρά μυαλά, προωθώντας την καινοτομία σε αυτούς τους εξελισσόμενους τομείς».

Ευχαριστώντας την εταιρεία Huawei για τη δέσμευσή της να επενδύει στην εκπαίδευση και τα ταλέντα, η κα Φρειδερίκου τόνισε ότι «ως Πανεπιστήμιο πιστεύουμε στη μετασχηματιστική δύναμη της τεχνολογίας και στον ρόλο της στον σχεδιασμό ενός βιώσιμου μέλλοντος για τις μελλοντικές γενιές. Έχουμε δει από πρώτο χέρι την πρόοδο και την καινοτομία που μπορεί να φέρει η τεχνολογία, από την έρευνα έως τις εφευρέσεις, έχει τη δυναμική να μεταμορφώσει βιομηχανίες, να βελτιώσει την ποιότητα ζωής και να αντιμετωπίσει επείγουσες παγκόσμιες προκλήσεις».