Κορίτσια 9-12 ετών έζησαν μια μέρα STEM γεμάτη χρώματα στη Λεμεσό

Την ευκαιρία να πειραματιστούν και να οδηγηθούν σε νέες ανακαλύψεις είχαν σχεδόν 100 κορίτσια 9-12 ετών κατά τη Μέρα STEM, όπου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν δωρεάν μια σειρά από συναρπαστικά εργαστήρια.

Κατά την Μέρα STEM, που πραγματοποιήθηκε στο Πανεπιστήμιο Frederick στη Λεμεσό το Σάββατο, 4 Νοεμβρίου, τα κορίτσια πειραματίστηκαν με το φως και τη σκιά στο Εργαστήρι Φυσικής που ήταν εμπνευσμένο από την ανακάλυψη του Νεύτωνα και το πρίσμα που διαθλά το λευκό φως στα χρώματα του ουράνιου τόξου. Το εργαστήρι υλοποίησε η Κάλλια Παρίδη, μέλος του ακαδημαϊκού προσωπικού του Πανεπιστημίου Frederick. Στο Εργαστήρι Ρομποτικής, με επικεφαλής τη Ραφαέλα Νεοφύτου, μέλος της Ακαδημίας Ρομποτικής του Πανεπιστημίου Frederick, τα κορίτσια προγραμμάτισαν ένα ρομπότ στη χώρα των χρωμάτων, ενώ στο Εργαστήρι Αρχιτεκτονικής και Πολιτικής Μηχανικής έμαθαν πώς να φτιάχνουν ένα σπίτι που να είναι στερεό, φωτεινό και πολύχρωμο, με την καθοδήγηση του Καθηγητή Μίλτωνα Δημοσθένους, μέλους του ακαδημαϊκού προσωπικού της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου, και της Μαρίας Σπανού, διδακτορικής φοιτήτρια στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών.

Τα κορίτσια είχαν, επιπλέον, την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε ένα εργαστήρι ενδυνάμωσης υπό την καθοδήγηση της Γιούλης Χατζάκη, Κοινωνικής Λειτουργού στο Κέντρο Συμβουλευτικής και Ευεξίας του Πανεπιστημίου. Με τίτλο «Ο αγαπημένος μου εαυτός», το εργαστήρι περιλάμβανε διάφορες βιωματικές δραστηριότητες με στόχο τα παιδιά να αναπτύξουν και να ενδυναμώσουν τη θετική εικόνα για τον εαυτό τους.

Στη Μέρα STEM δεν συμμετείχαν μόνο τα κορίτσια, αλλά και όσοι γονείς επέλεξαν να παρακολουθήσουν το εργαστήρι με τίτλο «Μεγαλώνοντας κορίτσια με αυτοπεποίθηση. Πρακτικές συμβουλές για γονείς», το οποίο πραγματοποίησε η Δρ Χρύσα Νίτσιου, Επίκουρη Καθηγήτρια στο Τμήμα Επιστημών της Αγωγής του Πανεπιστημίου Frederick. Κατά το εργαστήρι, οι γονείς είχαν την ευκαιρία να αναστοχαστούν σε σχέση με τις μεθόδους που ακολουθούν για ενίσχυση της αυτοπεποίθησης των παιδιών τους και να συζητήσουν τον ρόλο σημαντικών παραμέτρων, όπως η αποτυχία, τα επιτεύγματα και η κοινωνική διάσταση του φύλου, στην καλλιέργεια αυτοπεποίθησης.

Η Μέρα STEM του Πανεπιστημίου Frederick είναι αφιερωμένη στον συναρπαστικό κόσμο των Φυσικών Επιστημών, της Τεχνολογίας και της Μηχανικής και είναι η τέταρτη φορά που πραγματοποιείται τα τελευταία δύο χρόνια, έχοντας καθιερωθεί ως μια από τις επιτυχημένες δραστηριότητες της μακροπρόθεσμης εκστρατείας “To all women & girls: Join the journey in Engineering, Science and Technology” του Πανεπιστημίου. Στο πλαίσιο της εκστρατείας, προσφέρονται υποτροφίες 50% σε όλα τα κορίτσια που επιλέγουν να σπουδάσουν στα προπτυχιακά προγράμματα της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου. Με την εκστρατεία και με την πολυδιάστατη δράση του, το Πανεπιστήμιο Frederick συμβάλλει στον στόχο της ισότητας των φύλων και της εξάλειψης των στερεοτύπων φύλου ως μέλος του Δικτύου Λύσεων των Ηνωμένων Εθνών για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη.

Η εκστρατεία τελεί υπό την αιγίδα της Επιτρόπου Ισότητας των Φύλων, κας Τζόζη Χριστοδούλου.