STAFF

Post
pre.ps at frederick.ac.cy
Short CV

Dr. Stephanie Pantelides is currently a Part-time Lecturer of Cognitive Psychology at Frederick University Cyprus (October 2022 – Present) where she teaches courses of Cognitive Psychology I & II. She has previously obtained a BA in Psychology, a M.A in Cognitive, Educational, and Developmental Psychology with a focus in Cognitive Psychology, and a Ph.D degree in Psychology with focus in Cognitive Psychology and with strong emphasis on Research Methodology, from the University of Cyprus. Her research focuses on how people process, represent, and update spatial information encoded through different sensory modalities (particularly vision and haptics) and language in both healthy and clinical populations. Also, she investigates different factors that influence how people integrate spatial information derived through different modalities. She was the principal investigator of the MULTISPACE project funded by a Didaktor fellowship which is co-funded by the European Regional Development Fund and the Republic of Cyprus through the Research and Innovation Foundation which ended in April 2022. In addition, she has taught courses of Statistics in Behavioral Sciences, Research Experience, Research Methodology and Experimental Psychology. She has extensive experience in experimental design and programming.

Η Δρ. Στέφανη Παντελίδου είναι επί του παρόντος Λέκτορας μερικής απασχόλησης στο Frederick Univeristy Cyprus (Οκτώβριος 2022 – Σήμερα) όπου διδάσκει μαθήματα Γνωστικής Ψυχολογίας I & II. Κατέχει πτυχίο Ψυχολογίας, Mεταπτυχιακό στη Γνωστική, Εκπαιδευτική και Αναπτυξιακή Ψυχολογία με εστίαση στη Γνωστική Ψυχολογία και Διδακτορικό στη Ψυχολογία με εστίαση στη Γνωστική Ψυχολογία και με ιδιαίτερη έμφαση στη Μεθοδολογία της Έρευνας, από το Πανεπιστήμιο Κύπρου. Η έρευνά της επικεντρώνεται στον τρόπο με τον οποίο οι άνθρωποι επεξεργάζονται, αναπαριστούν και ενημερώνουν χωροταξικές πληροφορίες που κωδικοποιούν μέσω των διαφορετικών αισθήσεων (ιδιαίτερα της όρασης και της αφής) και λεκτικά τόσο σε υγιείς όσο και σε κλινικούς πληθυσμούς. Επίσης, διερευνά διαφορετικούς παράγοντες που επηρεάζουν τον τρόπο με τον οποίο οι άνθρωποι ενσωματώνουν αισθητηριακές και λεκτικές χωροταξικές πληροφορίες. Υπήρξε η συντονίστρια του έργου MULTISPACE που χρηματοδοτήθηκε από μια υποτροφία ΔΙΔΑΚΤΩΡ που συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης και την Κυπριακή Δημοκρατία μέσω του Ιδρύματος Έρευνας και Καινοτομίας που ολοκληρώθηκε τον Απρίλιο του 2022. Επιπλέον, έχει διδάξει μαθήματα Στατιστικής στις Επιστήμες της Συμπεριφοράς, Ερευνητικής Εμπειρίας, Μεθοδολογίας της Έρευνας και Πειραματικής Ψυχολογίας. Έχει εκτεταμένη εμπειρία στον πειραματικό σχεδιασμό και τον προγραμματισμό.

Go back