STAFF

Post
edu.aa at frederick.ac.cy
Short CV

Ο Δρ. Αθανάσιος Αναστασίου είναι Επισκέπτης Καθηγητής Ιστορίας της Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού στο Πρόγραμμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Frederick. Είναι αθλητικός επιστήμονας με ειδίκευση στην Ιστορία και τη Φιλοσοφία του αθλητισμού. Το 2000 εκλέχθηκε λέκτορας στο Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής του ΑΠΘ στις Σέρρες και στη συνέχεια καθηγητής στο ΤΕΦΑΑ της Θεσσαλονίκης. Ο κ. Αναστασίου διδάσκει μαθήματα ιστορικού και φιλοσοφικού περιεχομένου για τον αθλητισμό από τους προϊστορικούς χρόνους μέχρι και τους σύγχρονους Ολυμπιακούς Αγώνες. Επίσης διδάσκει μαθήματα Ολυμπισμού και Ολυμπιακής παιδείας. Τα τελευταία 8 χρόνια διδάσκει το μάθημα της Ιστορίας και Φιλοσοφίας του αθλητισμού στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα Εκπαίδευση στη Φυσική Αγωγή. Έχει επιβλέψει προπτυχιακές και μεταπτυχιακές εργασίες καθώς και διδακτορικές διατριβές. Έχει δημοσιεύσει πλήθος επιστημονικών άρθρων σε έγκριτα ελληνικά και διεθνή περιοδικά και έχει λάβει για αυτά πάνω από 170 αναφορές στο έργο του από άλλους ερευνητές, ενώ ήταν προσκεκλημένος ομιλητής και σε πλήθος συνεδρίων. Είναι μέλος επιστημονικών φορέων και της συντακτικής επιτροπής περιοδικών από το χώρο της Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Φυσικής Αγωγής και του Αθλητισμού.

Dr. Athanasios Anastasiou is a Visiting Professor of History of Physical Education and Sport at Frederick University's Physical Education and Sport Sciences Program. He is a sports scientist specializing in the History and Philosophy of sport. In 2000 he was elected lecturer at the Department of Physical Education at the Aristotle University of Thessaloniki in Serres and then become professor at the Department of Physical Education in Thessaloniki. Mr. Anastasiou teaches courses of historical and philosophical content for sports from prehistoric times to the modern Olympic Games. He also teaches courses in Olympic Spirit and Olympic education. Over the past 8 years he has been teaching the History and Philosophy of Sport in the postgraduate program "Education in Physical Education". He has supervised undergraduate and postgraduate theses as well as doctoral theses. He has published a number of scientific articles in reputable Greek and international journals and has received over 170 references to his work from other researchers while he has been also guest speaker in a numerous conferences. He is a member of scientific bodies and the editorial board of journals from the field of History and Philosophy of Physical Education and Sport.

Go back