STAFF

Post
edu.od at frederick.ac.cy
Short CV

Η Δρ Δέσποινα Ούρδα αποφοίτησε από το Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης με ειδικότητες στον Κλασικό Αθλητισμό και τις Αθλητικές Δραστηριότητες Κλειστού Χώρου. Έλαβε Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης από το Πρόγραμμα Φυσική Δραστηριότητα και την Ποιότητα Ζωής. Ολοκλήρωσε τη διδακτορική της διατριβή στο Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης στο Πρόγραμμα Ανθρώπινη Απόδοση και Υγεία. Στη διατριβή της εξέτασε την αποτελεσματικότητα ενός προγράμματος προαγωγής της δημιουργικής κίνησης στην προσχολική και πρώτη σχολική ηλικία. Έχει απασχοληθεί για 10 περίπου χρόνια ως προπονήτρια κλασικού αθλητισμού, ενώ για 10 περίπου χρόνια εργάσθηκε σε διάφορα γυμναστήρια. Παράλληλα, έχει εργαστεί ο εκπαιδευτικός φυσικής αγωγής για 4 χρόνια σε προγράμματα με παιδιά προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας. Έχει δημοσιεύσει 10 επιστημονικές εργασίες σε ελληνικά και ξένα περιοδικά και έχει συγγράψει κεφάλαια σε βιβλία. Έχει επίσης συμμετάσχει ως επιστημονικός συνεργάτης σε 10 προγράμματα που χρηματοδοτήθηκαν από την WADA, την ΔΟΕ και την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Ourda Despoina short CV Despina Ourda graduated from the Department of Physical Education and Sport Science of Aristotelio University Thessaloniki with specialization in Athletics and Indoor Activities, received her Msc in Pysical Education and Quality of Life and her Phd from the same University. During her PhD proposal she was studying the effects of a program promoting creative movement in preschool and early ages. She has worked for 10 years as an Athletics trainer and for 10 years in various gyms. She has worked as a physical education teacher for 4 years in programs with preschool and early age children. Despina Ourda has 10 publications in Greek and foreign journals and has written chapters for various books. She has participated as a scientific collaborator in 10 programs funded by WADA, Teachers Federation of Greek and the European Union.

Go back