STAFF

Post
- at frederick.ac.cy
Short CV

Ο Γιάννης Σείσου εργάζεται ως Ειδικό Διδακτικό Προσωπικό στη σχολή Επιστημών Υγείας στο τμήμα Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Frederick. Αποφοίτησε το 2012 από το τμήμα Φυσικοθεραπείας του Ανώτατου Τεχνολογικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος Λαμίας. Επιπλέον, είναι απόφοιτος μεταπτυχιακός φοιτητής στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου στο Τμήμα Διοίκησης Μονάδων Υγείας, καθώς και απόφοιτος μεταπτυχιακός φοιτητής της Ιατρικής Σχολής του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, στο πρόγραμμα Αγγειακά Εγκεφαλικά Επεισόδια. Στην τρέχουσα περίοδο είναι υποψήφιος διδάκτορας του Πανεπιστημίου Frederick με ερευνητικό ενδιαφέρον τα Αγγειακά Εγκεφαλικά Επεισόδια. Εργάστηκε ως καθηγητής Φυσικοθεραπείας σε άλλα πανεπιστημιακά ιδρύματα της Κύπρου και της Ελλάδας και παράλληλα ήταν επιβλέπων καθηγητής σε διατριβές φοιτητών. Έχει διδάξει Κινησιολογία ΙΙ, Ανατομία, Τεχνικές Μαλακών Μορίων, Φυσικοθεραπεία Ειδικών Ομάδων Πληθυσμού, Φυσικοθεραπευτική Αξιολόγηση και Κλινική άσκηση Ι, ΙΙ και ΙΙΙ.

Giannis Sisou works as Special Teaching Staff at the School of Health Sciences in the Physical Therapy Department of Frederick University. He graduated in 2012 from the Physical Therapy Department of the Technological Educational Institute of Lamia. Additionally, he holds postgraduate degrees from the Open University of Cyprus in Health Unit Management and from the Medical School of Democritus University of Thrace in Cerebrovascular Strokes. Currently, he is a doctoral candidate at Frederick University, with research interests in Cerebrovascular Strokes. He has previously worked as a Physical Therapy professor at other university institutions in Cyprus and Greece, while also serving as a supervisor for student dissertations. His teaching experience includes courses such as Kinesiology II, Anatomy, Soft Tissue Techniques, Physical Therapy for Special Population Groups, Physical Therapy Assessment, and Clinical Exercise I, II, and III.

Go back