STAFF

Post
res.cg at frederick.ac.cy
Short CV

Dr George Charitou has acquired his 5-year diploma from the School of Applied Mathematics and Physical Sciences of National Technical University of Athens (Greece). His undergraduate thesis was done at the Institute of Nuclear and Particle Physics of NCSR Demokritos. There he performed the design study and simulations for a neutron radiation shield using the MCNP5 Monte Carlo code. In 2019 he finished his Ph.D. at the Physics Department of University of Cyprus, in the Nuclear Physics laboratory, where he used 57Fe Mössbauer spectroscopy in order to study the iron complexes associated with Thalassaemia disease. More specifically, he used a β-thalassaemic mouse model in order to investigate the iron depositions in major visceral organs, and red blood cell samples acquired from various group of thalassaemia patients for the purpose of studying the iron complexes presented in them. Following that, he teached at the University of Cyprus the courses of Nuclear Physics, and Physics Laboratory II and III. Furthermore, he worked as a postdoctoral researcher in projects in the fields of Nuclear Medicine and Environmental radiation (Mapping of Radiological concentrations of radon Rn-222 in the soil and water), completed the Nuclear Energy Management School of IAEA (2016) and trained by the Greek Atomic Energy Commission in Radon Measurements (2022).

Ο Δρ Γεώργιος Χαρίτου έχει αποκτήσει 5ετές δίπλωμα από τη Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου (Ελλάδα). Η προπτυχιακή του διατριβή έγινε στο Ινστιτούτο Πυρηνικής και Σωματιδιακής Φυσικής του ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος όπου πραγματοποίησε το σχεδιασμό και τις προσομοιώσεις για θωράκιση ακτινοβολίας νετρονίων χρησιμοποιώντας τον κώδικα MCNP5 Monte Carlo. Το 2019 ολοκλήρωσε το διδακτορικό του στο Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Κύπρου, στο εργαστήριο Πυρηνικής Φυσικής, όπου χρησιμοποίησε τη φασματοσκοπία Mössbauer 57Fe για να μελετήσει τα σύμπλοκα σιδήρου που σχετίζονται με τη νόσο της Θαλασσαιμίας. Πιο συγκεκριμένα, χρησιμοποίησε ένα β-θαλασσαιμικό μοντέλο ποντικιών για να διερευνήσει τις εναποθέσεις σιδήρου στα κύρια σπλαχνικά όργανα και δείγματα ερυθρών αιμοσφαιρίων από διάφορες ομάδες ασθενών με θαλασσαιμία για να μελετήσει τα σύμπλοκα σιδήρου που παρουσιάζονται σε αυτά. Στη συνέχεια δίδαξε στο Πανεπιστήμιο Κύπρου το μάθημα της Πυρηνικής Φυσικής και τα μαθήματα της Εργαστήριακής Φυσικής ΙΙ και ΙΙΙ. Επιπλέον, εργάστηκε ως μεταδιδακτορικός ερευνητής σε έργα στους τομείς της Πυρηνικής Ιατρικής και της ραδιενέργεις περιβάλλοντος (χαρτογράφηση ραδιολογικών συγκεντρώσεων ραδονίου Rn-222 στο έδαφος και το νερό), ολοκλήρωσε τη Σχολή Διαχείρισης πυρηνικής ενέργειας του ΔΟΑΕ (2016) και εκπαιδεύτηκε από την Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας στις μετρήσεις ραδονίου (2022).

Go back