STAFF

Post
Hsc.pom at frederick.ac.cy
Short CV

Michalis completed Studies at the Democritus University of Thrace in Physical Education with Specialization in Athletics. Since 2007 Michals has received a wealth of experience in Teaching and Coaching Athletics and Physical Education to Children from ages 12 - 18 years old in Gymnasium and Lyceum (Lanition Athletic School). Furthermore Michalis has extensive experience preparing adult athletes for entering tournaments. As a professional Coach on Track Field assigned by GSO/KOEAS since 2003 Michalis has achieved a number of successful participations of his athletes in Tournaments such as European Championship, Commonwealth Championship, Mediterranean Championships. The participation of the athletes mentored and coached by Michalis involved all categories (such as age groups and different Throwing Events) thus providing more opportunity for the athletes to participate and feel motivated. Since 2006 Until 2010 Michalis was assigned by KOP to be responsible for the Training and Physical Fitness of the Football national Team U-19 achieving excellent results and maintains excellent references.

Ο Μιχάλης ολοκλήρωσε Σπουδές στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης στη Φυσική Αγωγή με Ειδίκευση στον Στίβο. Από το 2007 ο Μιχάλης έχει αποκτησειι αρκετή εμπειρία στη Διδασκαλία και Προπονητική Αθλητισμού και Φυσικής Αγωγής σε παιδιά ηλικίας 12 - 18 ετών σε Γυμνάσιο και Λύκειο (Λανίτειο Αθλητικό Σχολείο). Επιπλέον, ο Μιχάλης έχει μεγάλη εμπειρία στην προετοιμασία ενηλίκων αθλητών για συμμετοχή σε τουρνουά. Ως επαγγελματίας προπονητής στον στίβο που του ανατέθηκε από τον ΓΣΟ/ΚΟΕΑΣ από το 2003 ο Μιχάλης έχει πετύχει πολλές επιτυχημένες συμμετοχές αθλητών του στο Τουρνουά όπως Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Πρωτάθλημα Κοινοπολιτείας, Μεσογειακό Πρωτάθλημα. Η συμμετοχή των αθλητών με μέντορα και προπονητή τον Μιχάλη περιελάμβανε όλες τις κατηγορίες (όπως ηλικιακές ομάδες και διαφορετικούς αγώνες ρίψεων) παρέχοντας έτσι περισσότερες ευκαιρίες στους αθλητές του να συμμετέχουν και να εχουν το κινητρο για περισσοτερες επιτυχιες. Από το 2006 Μέχρι το 2010 ο Μιχάλης του ανατέθηκε από την ΚΟΠ ως υπεύθυνος για την προπόνηση και τη φυσική κατάσταση της Εθνικής Ομάδας Ποδοσφαίρου U-19 πετυχαίνοντας άριστα αποτελέσματα και διατηρεί εξαιρετικές αναφορές μεχρι και σημερα.

Go back