STAFF

Post
hsc.ng at frederick.ac.cy
Short CV

Georgios Notas, M.D., Ph.D. is an Internist and an Associate Professor of Emergency Medicine at the University Crete School of Medicine. He is a collaborating member of the Foundation for Research and Technology Hellas, the Vice President of the Hellenic Society for Emergency Medicine (HeSEM), responsible for educational issues, head of the HeSEM recommendations committee, and member of the scientific committee of EKAV (National Ambulance Service). Dr. Notas has more than 110 publications in peer-reviewed journals and more than 3300 citations, is a reviewer for more than 30 journals, and is a member of the editorial board of 5 journals. He has been invited as a speaker at numerous Greek and International congresses and seminars. He is also an expert evaluator for HORIZONS 2020 EU-funded research projects for HADEA and EIC. He has participated in several national and EU-funded research projects and is currently the PI for the 7th Health Region of Crete for the HORIZONS 2020-funded eCREAM project. Dr. Notas has a strong background in basic and clinical research and is a dedicated educator. In the last few years, he has had a particular interest in developing IT tools to improve healthcare professionals' education, patient outcomes, and quality of care in Emergency Medicine.

Ο Γεώργιος Νότας, M.D., Ph.D. είναι Παθολόγος και Αναπληρωτής Καθηγητής Επείγουσας Ιατρικής στη Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης. Είναι συνεργαζόμενο μέλος του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας Ελλάδας, Αντιπρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας Επείγουσας Ιατρικής (ΕΕΕΙ), υπεύθυνος για εκπαιδευτικά θέματα, επικεφαλής της επιτροπής συστάσεων της ΕΕΕΙ και μέλος της επιστημονικής επιτροπής του ΕΚΑΒ. Ο Δρ. Νότας έχει περισσότερες από 110 δημοσιεύσεις σε peer-reviewed περιοδικά και περισσότερες από 3300 αναφορές, είναι κριτής για περισσότερα από 30 περιοδικά και είναι μέλος της συντακτικής επιτροπής 5 περιοδικών. Έχει προσκληθεί ως ομιλητής σε πολυάριθμα ελληνικά και διεθνή συνέδρια και σεμινάρια. Είναι επίσης ειδικός αξιολογητής για ερευνητικά έργα του προγράμματος HORIZONS 2020 με χρηματοδότηση από την ΕΕ για την υπηρεσία HADEA και το EIC. Έχει συμμετάσχει σε αρκετά εθνικά και ευρωπαϊκά χρηματοδοτούμενα ερευνητικά έργα και είναι επί του παρόντος ο Επικεφαλής Ερευνητής για την 7η Περιφέρεια Υγείας της Κρήτης για το χρηματοδοτούμενο από το HORIZONS 2020 έργο eCREAM. Ο Δρ. Νότας διαθέτει ισχυρό υπόβαθρο στη βασική και κλινική έρευνα και είναι αφοσιωμένος εκπαιδευτικός. Τα τελευταία χρόνια, έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον στην ανάπτυξη εργαλείων ΤΠΕ για τη βελτίωση της εκπαίδευσης των επαγγελματιών υγείας, των εκβάσεων των ασθενών και της ποιότητας της φροντίδας στην Επείγουσα Ιατρική.

Go back