The Journey<br>To My Success

The Journey
To My Success

Παράσχος Καντ: «Επιτυχία είναι το αίσθημα της πληρότητας και υπερηφάνειας για τη σκληρή δουλειά που καταβάλλεις»

Ήμουνα το παιδί που καθόταν με τις ώρες να φτιάχνει παζλ. Οτιδήποτε μπορούσα να κατασκευάσω, να στήσω, να ξηλώσω, ήταν το πάθος μου.
Στην πορεία με συνεπήρε ο κόσμος της τεχνολογίας και, μεγαλώνοντας, αυτό άρχισε να παίρνει πιο συγκεκριμένη μορφή και ακολούθησα τον δρόμο των υπολογιστών. Δεν θα ήταν υπερβολή να πω ότι η αγάπη μου να φτιάχνω παζλ ήταν αυτό που με οδήγησε στο Computer Science. Ήταν σαν να βρήκα μια δουλειά που εμπεριείχε το αγαπημένο μου παιδικό παιχνίδι!

Paraschos Cant 4
Στο Πανεπιστήμιο Frederick κατέληξα με μετεγγραφή. Φοίτησα στη Γλασκώβη για δύο χρόνια. Μετά, λόγω κάποιων θεμάτων υγείας, επέστρεψα στην Κύπρο. Ακολούθησε η πανδημία και πλέον αποφάσισα να μην επιστρέψω αλλά να πάρω το πτυχίο μου εδώ. Ψάχνοντας τα Πανεπιστήμια στην Κύπρο, κατέληξα ότι η καλύτερη επιλογή ήταν το Πανεπιστήμιο Frederick. Αποφοίτησα πριν από ένα χρόνο και τώρα συνεχίζω με μεταπτυχιακό στο Πανεπιστήμιο του Bath στην Αγγλία.

Δεν θα ήταν υπερβολή να πω ότι η αγάπη μου να φτιάχνω παζλ, με οδήγησε στο Computer Science. Ήταν σαν να βρήκα μια δουλειά που εμπεριείχε το αγαπημένο μου παιδικό παιχνίδι

Το να φύγω από τη Γλασκώβη και να τελειώσω τις σπουδές μου στην Κύπρο δεν ήταν εύκολη απόφαση. Κι επειδή ήμουν σε ένα πολύ καλό Πανεπιστήμιο, ένιωθα ακόμη πιο επιφυλακτικός. Αμφέβαλλα για το επίπεδο και την ποιότητα σπουδών, αλλά και την όλη εμπειρία σε ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο στην Κύπρο. Ίσως ήμουν και λίγο προκατειλημμένος. Μπαίνοντας στο Πανεπιστήμιο Frederick διαπίστωσα ότι έκανα μια πολύ καλή επιλογή. Τα μαθήματα ήταν τα ίδια, το επίπεδο ήταν ισάξιο και η όλη εμπειρία με τους καθηγητές και τις καθηγήτριες πολύ καλή.

Τα μικρά τμήματα ήταν ένα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα, γιατί μπορούσες να έχεις προσωπική σχέση και ατομική προσέγγιση στα μαθήματα με τους καθηγητές και τις καθηγήτριες και τους/τις tutors και επιπλέον ήταν πιο εύκολο να συνδεθείς με τους συμφοιτητές και τις συμφοιτήτριες σου. Δεν συγκρίνεται με τα τμήματα των 300 φοιτητών/τριών όπου τελειώνεις και δεν ξέρεις κανένα. Όλο το κλίμα και το περιβάλλον με βοήθησαν πολύ να πετύχω τους στόχους μου. Ήταν συνολικά μια πολύ καλή εμπειρία και μπορώ να πω ότι μέσα σε μερικούς μήνες διαλύθηκαν όλοι οι φόβοι και οι επιφυλάξεις που είχα στην αρχή.

Μπαίνοντας στο Πανεπιστήμιο Frederick διαπίστωσα ότι έκανα μια πολύ καλή επιλογή. Τα μαθήματα ήταν τα ίδια, το επίπεδο ισάξιο και η όλη εμπειρία με τους καθηγητές και τις καθηγήτριες πολύ καλή

Η Δρ Στεφανία Λοϊζίδου ήταν πολύ βοηθητική και υποστηρικτική από την πρώτη μέρα, τόσο με τα πρακτικά ζητήματα της μεταφοράς των credits του Πανεπιστημίου, όσο και στα πιο μικρά και καθημερινά. Από τους καθηγητές θα ξεχώριζα επίσης τον Δρ Γιώργο Δημητρίου με τον οποίο κάναμε μαζί το τελικό μου project. Είχαμε πολύ καλή επικοινωνία και λειτουργούσαμε σαν ομάδα, τόσο στο project όσο και σε κάποιες έρευνες με τις οποίες ασχοληθήκαμε μαζί. Ξεχωρίζω όμως και τον κ. Ιάσωνα Ιάσωνος που ήταν στα εργαστήρια και μπορούσε να σου λύσει οποιαδήποτε απορία!

Paraschos Cant 2

Κάποια/ος που θέλει να ακολουθήσει σπουδές Πληροφορικής / Computer Science πρέπει να είναι έτοιμη/ος να μαθαίνει αδιάκοπα. Δεν είναι ένα πεδίο που το σπουδάζεις και τελειώνει. Πρέπει να εξελίσσεσαι συνεχώς μαζί του. Για να καταλάβετε πόσο γρήγορα «τρέχει» η τεχνολογία, κάποιες εργασίες που ανέθεσαν πέρσι στο μεταπτυχιακό του Bath, φέτος έπρεπε να τις αλλάξουν γιατί υπάρχουν πράγματα που δεν ισχύουν πλέον. Μήνα με μήνα, χρόνο με χρόνο, πρέπει να είσαι συνέχεια μέσα στο θέμα σου. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να το αγαπάς πολύ και να έχεις όρεξη να το παρακολουθείς στενά. Αν δεν σου αρέσει πολύ, απλά θα μείνεις πίσω.

Οι ευκαιρίες και οι προοπτικές εργοδότησης είναι αμέτρητες στον κλάδο μας γιατί το πεδίο είναι τόσο ευρύ που σου δίνει απεριόριστες επιλογές. Κρίνοντας από την προσωπική μου εμπειρία, υπάρχουν αρκετές θέσεις εργασίας. Είχα αρκετές προτάσεις από εταιρείες, σε διάφορους τομείς και είχα ακόμη πρόταση να διδάξω. Επέλεξα να εργάζομαι ως freelancer και μέχρι στιγμής τα πάω αρκετά καλά. Ένας από τους πελάτες μου είναι μεγάλη εταιρεία που εξάγει κυπριακά προϊόντα και έχω αναλάβει όλα τα προγράμματα, την ιστοσελίδα και τη γενική υποστήριξη της.

Κάποια/ος που θέλει να ακολουθήσει το Computer Science πρέπει να είναι έτοιμη/ος να μαθαίνει αδιάκοπα. Δεν είναι ένα πεδίο που το σπουδάζεις και τελειώνει

Τί σημαίνει επιτυχία για εμένα; Προσωπικά, δεν μπορώ να ορίσω συγκεκριμένα ένα πράγμα.
Η επιτυχία μπορεί να έρθει σε διάφορες μορφές για κάθε άτομο. Μπορεί να γεννηθείς τυχερός, με κάποια χαρίσματα, με πλούσιους γονείς, με πολλά ταλέντα και ευκαιρίες μπροστά σου, όμως αν δεν καταβάλεις προσπάθεια και σκληρή δουλειά ίσως να μη νιώσεις επιτυχημένος ποτέ. Επιτυχία είναι το αίσθημα της πληρότητας και υπερηφάνειας για τη σκληρή δουλειά που καταβάλλεις, και η αναγνώριση αυτής της προσπάθειας. Πρέπει να εκτιμήσεις τα ταλέντα, τις ευκολίες αλλά και τις δυσκολίες που σου ήρθαν στη ζωή. Με το να αξιοποιήσεις αυτές τις εμπειρίες στο έπακρο, έχοντας κοντά ανθρώπους που σε αγαπούν και σε υποστηρίζουν, φτάνεις στην επιτυχία.

Paraschos Cant 1