The Journey</br>To My Success

The Journey
To My Success

Vitaliy Vlasevych:
«Επιτυχία για μένα είναι να κάνεις αυτό που αγαπάς και να το χαίρεσαι»

Από μικρός ήμουν ένα παιδί ήρεμο και σιωπηλό και με μεγάλη ευκολία μπορούσα να παρασυρθώ από κάτι.
Μεγάλωσα σε μια πόλη της Ουκρανίας. Αρκετά νωρίς, λάτρεψα τα παιχνίδια. Κάθε είδους παιχνίδι, κυριολεκτικά. Ίσως γι’ αυτό ξεκίνησα να παίζω σκάκι, κι όταν δεν έπαιζα και δεν ήμουν στο σχολείο, έπαιζα βιντεοπαιχνίδια, μιας κι απέκτησα αρκετά νωρίς ηλεκτρονικό υπολογιστή. Ξεκίνησα δειλά - δειλά να παίζω βιντεοπαιχνίδια στα πέντε μου. Μέχρι τα επτά, έπαιζα συχνά και έκτοτε δεν σταμάτησα. Στο σχολείο, δεν ξεχώριζα σε κάτι πέρα από την ιδιαίτερη κλίση μου στα μαθηματικά και οτιδήποτε σχετικό μ’ αυτά. Αυτό το στοιχείο καθόρισε πολλές από τις επιλογές μου μετέπειτα.

vitaliy4

Όταν η σωστή επιλογή πανεπιστημίου εμφανίστηκε μπροστά μου, δεν δίστασα ούτε στιγμή και σπούδασα Computer Science στο Πανεπιστήμιο Frederick

Από τα 10 μου κατάλαβα πως -δεδομένου πως έχω πολύ στενή επαφή με την τεχνολογία και αντιλαμβανόμουν τις δυνάμεις και τη ροπή μου προς τα μαθηματικά και τη λογική- θα απασχολούμουν με κάποιο τρόπο με τον τομέα του Information Technology. Στα 14, ο πατέρας μου μού έμαθε τον προγραμματισμό. Ίσως ήταν τότε, στα 14, που αποφάσισα πως ήθελα να σπουδάσω Πληροφορική. Γι’ αυτό και όταν η σωστή επιλογή πανεπιστημίου εμφανίστηκε μπροστά μου, δεν δίστασα ούτε στιγμή και σπούδασα Computer Science στο Πανεπιστήμιο Frederick.

Δοκίμασα πολλά διαφορετικά πεδία, κι αυτό γιατί έμοιαζε βατή η μετάβαση μεταξύ τους, πχ από την ανάπτυξη διαδικτύου στην ανάπτυξη εφαρμογών σε κινητές συσκευές και desktop. Είναι σημαντικό πως το Πανεπιστήμιο μού έδωσε αυτή τη δυνατότητα να δοκιμαστώ σε διάφορα πεδία προτού αποφασίσω σε ποιο θα ήθελα να εστιάσω. Παρά το πάθος μου για τα βιντεοπαιχνίδια, συνέχιζα να αναβάλλω την επαφή μου με την ανάπτυξη βιντεοπαιχνιδιών μέχρι που το 2018 αποφάσισα να δουλέψω με την τρισδιάστατη πλατφόρμα ανάπτυξης παιχνιδιών Unreal Engine, στη διάρκεια των διακοπών. Όταν κατάλαβα πόσο με συναρπάζει, τότε αποφάσισα πως ήθελα να βελτιωθώ και να εργαστώ σε αυτό τον τομέα. Ήταν μια καλή συγκυρία από άποψη χρόνου και συνθηκών: το Πανεπιστήμιο μού έδωσε τη νύξη κι εγώ άρπαξα την ευκαιρία.

vitaliy1

Αν είναι κάποιος που με επηρέασε στο τι σπουδές θα ακολουθήσω αρχικά, αυτός είναι ο αδελφός μου, που μου έμαθε τα βιντεοπαιχνίδια. Όσο μεγάλωνα τόσο περισσότερο ενδιαφερόμουν για το πώς αναπτύσσονται τα βιντεοπαιχνίδια και μιλούσα με ανθρώπους που μοιράζονταν το ίδιο ενδιαφέρον. Με εντυπωσίαζε πάντα το πόσο τα βιντεοπαιχνίδια βοηθούν τους ανθρώπους να ξεφύγουν από τα προβλήματά τους και πόσο βοηθούν στο να σκεφτόμαστε. Όπως τα βιβλία, παρόμοια και τα βιντεοπαιχνίδια, λένε ιστορίες που προκαλούν αισθήματα και αφήνουν σημάδια στην ψυχή των ανθρώπων.

Επιτυχία για μένα είναι να κάνεις αυτό που αγαπάς και να το χαίρεσαι. Επιτυχία είναι, ακόμη, η ικανοποίηση που νιώθω όταν βλέπω άλλους να απολαμβάνουν τα πρότζεκτ μου

vitaliy3

Θέτω πάντα υψηλούς στόχους κι όταν τους επιτυγχάνω θέτω ακόμη υψηλότερους, χωρίς να περιορίζομαι σε μικρούς στόχους. Προς το παρόν θέλω να αποκτήσω εμπειρία και να συμμετέχω στην ανάπτυξη μεγαλύτερων πρότζεκτ όπου θα μπορώ να πραγματοποιήσω το παιδικό μου όνειρο και να δω το όνομά μου στους τίτλους ενός παιχνιδιού. Μακροπρόθεσμα στοχεύω με μια δική μου ομάδα να αναπτύξω τις ιδέες που έχω και να τις εφαρμόσω σε σούπερ παιχνίδια. Αυτή την περίοδο εργάζομαι πάνω σε ένα πρότζεκτ που δεν έχει ακόμη ανακοινωθεί καθώς βρίσκεται στα πρώτα στάδια ανάπτυξης.

Επιτυχία για μένα είναι να κάνεις αυτό που αγαπάς και να το χαίρεσαι. Η δουλειά είναι αναπόσπαστο μέρος της ζωής μας κι όταν απολαμβάνεις πραγματικά τη διαδικασία, τότε η ζωή η ίδια γίνεται πιο όμορφη και φωτεινή. Επιτυχία είναι, ακόμη, η ικανοποίηση που νιώθω όταν βλέπω άλλους να απολαμβάνουν τα πρότζεκτ μου. Είναι το κίνητρό μου. Η συνεχής εξέλιξη είναι επίσης επιτυχία. Μόνο έτσι γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι και καλύτεροι επαγγελματίες, παρουσιάζοντας κάτι νέο και κουλ!

profile and cover23