STAFF

Post
hsc.map at frederick.ac.cy
Short CV

Ο Δρ. Εμμανουήλ Παπαδόπουλος (PhD), είναι Αναπληρωτής Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Frederick και συντονιστής μαθημάτων BSc Φυσικοθεραπείας στο Πανεπιστήμιο Frederick, Λεμεσός, Κύπρος. Είναι κάτοχος πτυχίου Φυσικοθεραπείας (1989) από το Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα Αθηνών, μεταπτυχιακού τίτλου MSc in Rehabilitation από το University of Southampton (1994) και διδακτορικού διπλώματος στη Φυσιολογία της Άσκησης και Αθλητιατρικής (2006) από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Εργάζεται ως μόνιμος φυσικοθεραπευτής στο Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών Ευαγγελισμός από το 1999, όπου διετέλεσε Υπεύθυνος του Τμήματος Φυσικοθεραπείας (2017-2021), με πλούσιο κλινικό και επιστημονικό ιστορικό. Έχει δημοσιεύσει σημαντικό αριθμό επιστημονικών εργασιών, σε έγκριτα διεθνή περιοδικά, με μεγάλη αποδοχή και πλήθος αναφορών. Είναι συγγραφέας ενός βιβλίου αποκατάστασης φυσικοθεραπείας και κεφαλαίων σε βιβλία ιατρικής και φυσικοθεραπείας. Έχει πλούσια κλινική εμπειρία σε νοσοκομεία του NHS στο Ηνωμένο Βασίλειο (1990-1993) και στην Ελλάδα (1999-σήμερα), σε όλο το φάσμα των κλινικών τομέων της φυσικοθεραπείας. Διαθέτει πολυετή διδακτική εμπειρία, ως λέκτορας στις Σχολές Φυσικοθεραπείας των Πανεπιστημίων Θεσσαλίας και Δυτικής Αττικής (1996-2007) και ως καθηγητής φυσικοθεραπείας στο Athens Metropolitan College, συνεργαζόμενο με το University of East London και το Queen Margaret University (2014-2017). Είναι επιστημονικός συνεργάτης της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών από το 2009, σε δύο μεταπτυχιακά προγράμματα. Κατά τη διάρκεια της θητείας του ως επικεφαλής του Τμήματος Φυσικοθεραπείας στο Νοσοκομείο Ευαγγελισμός, διαχειρίστηκε αποτελεσματικά τον φόρτο εργασίας της κλινικής φυσικοθεραπείας και οργάνωσε την ενδοϋπηρεσιακή συνεχιζόμενη εκπαίδευση και τη συμμετοχή του τμήματος στις διεπιστημονικές επιστημονικές συναντήσεις και συνέδρια. Επιπλέον, καθιέρωσε επιστημονική εκπαιδευτική συνεργασία με όλες σχεδόν τις πανεπιστημιακές σχολές φυσικοθεραπείας στην Ελλάδα (UNIWA, Θεσσαλίας και Πάτρας), καθώς και με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, για την οργάνωση, εποπτεία και διεξαγωγή των κλινικών και πρακτικών ασκήσεων των φοιτητών φυσικοθεραπείας στο νοσοκομείο. Είναι μέλος του Πανελλήνιου Συλλόγου Φυσικοθεραπευτών και έχει διατελέσει μέλος της 'The Chartered Society of Physiotherapy', 'The Society of Orthopaedic Medicine' και 'HCPC State registered Physiotherapist' στο Ηνωμένο Βασίλειο. Έχει διατελέσει πρόεδρος επιστημονικών συνεδρίων, αντιπρόεδρος και μέλος της Ελληνικής Εταιρείας Επούλωσης Τραυμάτων, μέλος επιτροπών επιστημονικών συνεδρίων στην Ελλάδα και το εξωτερικό και μέλος της συντακτικής επιτροπής επιστημονικών περιοδικών («Θέματα Φυσικοθεραπείας», «The International Journal of Lower Extremity Wounds» και «The Step of Asclepius»). Έχει συμπεριληφθεί στη διεθνή λίστα 'WHO is WHO' και στους 'TOP 100 PROFESSIONALS HEALTHCARE' στον τομέα της φυσικοθεραπείας, ενώ έχει συμμετάσχει ως προσκεκλημένος ομιλητής σε πλήθος επιστημονικών συνεδρίων στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Μιλά άπταιστα την Αγγλική γλώσσα.

Go back