Σεμινάρια Πυρηνικής Ιατρικής από το Frederick Research Center

14 Δεκεμβρίου, 18:00-21:00, Αίθουσα Σεμιναρίων 1, Νέο Κτήριο, Πανεπιστήμιο Frederick

Το Frederick Research Center πραγματοποιεί εκδήλωση στις 14 Δεκεμβρίου για την παρουσίαση δύο ερευνητικών έργων. Η παρουσίαση θα είναι υβριδική και  θα πραγματοποιηθεί με φυσική παρουσία στο Πανεπιστήμιο Frederick και παράλληλη δυνατότητα διαδικτυακής παρακολούθησης μέσω zoom.

Η πρώτη παρουσίαση έχει θέμα «Βελτιστοποίηση της διαγνωστικής αξίας απεικονίσεων αιμάτωσης μυοκαρδίου με υπολογιστική τομογραφία εκπομπής φωτονίων υπό την επίδραση της ενεργότητας του ήπατος (Optimizing the Diagnostic Value of SPECT Myocardial Perfusion Imaging Under the Influence of Liver Activity)» και θα γίνει στις 18:00 στην Αίθουσα 1 του νέου κτηρίου του Πανεπιστημίου Frederick.

Η δεύτερη παρουσίαση με θέμα «Βελτιστοποίηση της διαγνωστικής αξίας απεικόνισης υπολειμματικού μετεγχειρητικού θυρεοειδικού ιστού με SPECT και χορήγηση Ι-123 και υπολογισμός της ιδανικής για κάθε ασθενή δόσης για την κατάλυση των θυρεοειδικών υπολειμμάτων με Ι-131 (Optimizing the Diagnostic Value of Postsurgical I-123 SPECT Thyroid Imaging and Applying Patient-Specific Dosimetry for Radioiodine Ablation of Thyroid Remnants)» ξεκινά στις 19:35.

Tα δύο ερευνητικά έργα θα παρουσιάσει ο Δρ Γιάννης Παρπόττας, Ερευνητής του FRC, Αναπληρωτής Καθηγητής Φυσικής στο Πανεπιστήμιο Frederickκαι συντονιστής των έργων.

Θα ακολουθήσουν παρουσιάσεις -στην ελληνική και αγγλική γλώσσα- από ερευνητές του FRC, ερευνητές ιδρυμάτων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης και εταίρους του FRC.

Οι ερευνητικές εργασίες Optimizing the Diagnostic Value of SPECT Myocardial Perfusion Imaging Under the Influence of Liver Activity και Optimizing the Diagnostic Value of Postsurgical I-123 SPECT Thyroid Imaging and Applying Patient-Specific Dosimetry for Radioiodine Ablation of Thyroid Remnants έχουν συγχρηματοδοτηθεί από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ) και από την Κυπριακή Κυβέρνηση, μέσω του Προγράμματος Πλαισίου RESTART 2016-2020 του Κυπριακού Ιδρύματος Έρευνας και Καινοτομίας.

Το πρώτο σεμινάριο πραγματοποιείται σε συνεργασία με τον ΟΚΥπΥ, το Ογκολογικό Κέντρο της Τράπεζας Κύπρου, το EUC Research Centre του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου και το King’s College London ενώ το δεύτερο σεμινάριο γίνεται σε συνεργασία με τον ΟΚΥπΥ, το Ογκολογικό Κέντρο της Τράπεζας Κύπρου, το Γερμανικό Ογκολογικό Κέντρο και το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

ΤοΠρόγραμμα

Α. Optimizing the Diagnostic Value of SPECT Myocardial Perfusion Imaging Under the Influence of Liver Activity

• 18:00 - 18:10 Overview of the Project
    Dr Yiannis Parpottas, Frederick Research Center & Frederick University