Διεθνές βραβείο σε Ακαδημαϊκούς του Πανεπιστημίου Frederick για επιστημονική δημοσίευση με θέμα την κλιματική αλλαγή

Η επιστημονική δημοσίευση με θέμα “How are cities planning to respond to climate change? Assessment of local climate plans from 885 cities in the EU-28”, στη συγγραφική ομάδα της οποίας συμμετείχαν ο Αναπληρωτής Καθηγητής Βύρωνας Ιωάννου και ο Επίκουρος Καθηγητής Πάρις Φωκαΐδης της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Frederick, έλαβε το βραβείο José María Sarriegi Major Catastrophe Research Award από το ίδρυμα Fundación Aon España και το Catastrophe Observatory.

Το βραβείο καθιερώθηκε με σκοπό την αναγνώριση των καλύτερων ακαδημαϊκών εργασιών παγκοσμίως οι οποίες δημοσιεύτηκαν τα τελευταία δύο χρόνια σε θέματα που άπτονται της διαχείρισης φυσικών καταστροφών. Το θέμα της φετινής προκήρυξης του βραβείου ήταν η κλιματική αλλαγή.

Οι κ. Ιωάννου και Φωκαΐδης συμμετείχαν μαζί με άλλους 30 ερευνητές στην εκπόνηση μεγάλης κλίμακας μελέτης, στην οποία αναλύονται τα τοπικά σχέδια δράσης για το κλίμα σε 885 πόλεις στα 28 κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Πρόκειται για την πρώτη μελέτη ανάλογης κλίμακας σε ευρωπαϊκό επίπεδο και αναμένεται να συμβάλει στη δημιουργία βάσης αναφοράς για τις τοπικές πολιτικές και σχέδια δράσης για το κλίμα σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Η μελέτη δημοσιεύτηκε το 2018 στο επιστημονικό περιοδικό Journal of Cleaner Production, του εκδοτικού οίκου Elsevier.

Ο Δρ Φωκαΐδης δήλωσε ότι: «Μεγάλο μέρος της ευθύνης, τόσο για τη μείωση των εκπομπών όσο και για την προσαρμογή στις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής, βασίζεται στο αστικό περιβάλλον. Επομένως, η ανάλυση της προόδου στην υιοθέτηση πολιτικών απάμβλυνσης των συνεπειών της κλιματικής αλλαγής στις μεγάλες πόλεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι απαραίτητη. Για μας αποτελεί πολύ μεγάλη τιμή η απονομή του βραβείου JoseMariaSarriegi αφού αποτελεί μια σημαντική αναγνώριση των προσπαθειών μας προς αυτή την κατεύθυνση αλλά και ενθάρρυνση για συνέχιση του έργου μας.»

Το ερευνητικό έργο των συγγραφέων επεκτείνεται αυτή τη χρονική περίοδο στην περαιτέρω ανάλυση των πολιτικών οι οποίες υιοθετούνται από πόλεις για την αποτροπή της κλιματικής αλλαγής.

Η βράβευση πραγματοποιήθηκε σε ειδική τελετή η οποία διοργανώθηκε στις 7 Νοεμβρίου 2019 στο Πανεπιστήμιο της Ναβάρας στη Μαδρίτη, και η οποία τελούσε υπό την αιγίδα της Αυτού Μεγαλειότητας Βασίλισσας Λετίθια της Ισπανίας.

Για πρόσβαση στο βραβευμένο πρωτότυπο επιστημονικό άρθρο, επισκεφθείτε τη διεύθυνση: https://doi.org/10.1016/j.jclepro.2018.03.220

International Award for Frederick University Academics for Scientific Study on Climate Change

The scientific study “How are cities planning to respond to climate change? Assessment of local climate plans from 885 cities in the EU-28” has been awarded with the José María Sarriegi Major Catastrophe Research Award by the Fundación Aon España and the Catastrophe Observatory.

Associate Professor Byron Ioannou and Assistant Professor Paris Fokaides, members of Frederick University’s School of Engineering, are among the 30 co-authors of this study, which analyses local climate action plans in 885 cities in the 28 member states of the European Union. This large-scale study contributes to the development of a reference baseline of local policies and plans at European level.

The “José María Sarriegi” prize was created by the Fundación Aon España and the Catastrophe Observatory to recognize the best academic research work on disaster management, published within two years prior to the award in a specialized journal. This year's topic was climate change.

Dr Fokaides said: "Analysing the progress in climate policy by cities is essential, since much of the responsibility, both in reducing emissions and in adapting to the impacts of climate change, relies on them. It is therefore necessary to analyse progress in adopting policies to remove the effects of climate change in the major cities of the European Union. It is a great honour for us to receive the Jose Maria Sarriegi award and a great satisfaction to have participated in such an impactful study. The team of researchers has expanded and we continue working towards analysing these policies in greater depth. This Prize motivates us to continue our efforts”

The authors' research work currently extends to further analyse the policies adopted by cities to prevent climate change.

The ceremony was delivered at the Symposium of the Catastrophe Observatory, under the honorary presidency of Her Majesty Queen Letizia of Spain, on November 7, 2019 at the Postgraduate Campus of the University of Navarra, in Madrid.

To access the award-winning original scientific article, please visit:  https://doi.org/10.1016/j.jclepro.2018.03.220